Získejte milion dolarů pro svůj projekt

*Nevím, jestli jsem měl kdy lákavější — a přitom pravdivý titulek. :)*

Nadace John S. and James L. Knight Foundation vyhlašuje třetí ročník soutěže „Knight News Challenge“:http://www.newschallenge.org/. I letos hodlá rozdat celkem **pět milionů dolarů** pro inovativní projekty v oblasti komunitního zpravodajství. Uzávěrka je 1. listopadu 2008.

Soutěž není geograficky omezená a nadace se vždycky dušovala, že je jim jedno, jestli je před nimi nápad prestižního novináře z New Yorku nebo bagristy z Dillí. Loni vyhlásila 16 vítězů, předloni 20. Obdržená částka se obvykle pohybuje od 15.000 dolarů po necelý milion (s dvěmi výjimkami: Adrian Holovaty dostal 1.1 milionu, projekt MIT 5 milionů).

Knight Foundation hledá projekty, které jsou:

– **Digitální** – Váš nápad používá digitální technologie (počítače, internet, mobily a podobnou havěť)
– **Inovativní** – je nový a originální. Ne, nový blogovací systém tedy nemá šanci.
– **Zpravodajský** – dává lidem přístup k informacím, které hledají
– **Aktuální** – dodá lidem novinky jako opravdu *novinky*.
– **Komunitní** – pomáhá vzniku komunity nebo ji posiluje
– **Prostorově omezený** – je zaměřený na konkrétní oblast – region, město, čtvrť, ulice.
– **Open source** – Co vytvoříte, předáte světu.

(„přesnější popis ve faq“:http://www.newschallenge.org/4/what-kind-projects-will-get-funded.html)

Mezi předchozími vítězi byl například Adrian Holovaty s projektem „EveryBlock“:http://www.everyblock.com, o kterém jsem tu „2x psal“:http://online.zurnalistika.cz/tag/holovaty/, nebo třeba web „spot.us“:http://spot.us/, o kterém nedávno „psal“:http://www.tyden.cz/rubriky/media/kvalitni-novinarina-se-neuzivi-pojdme-se-na-ni-slozit_77750_diskuze.html na webu Týdne Petr Kočí.

Novinkou tohoto ročníku je inkubátor „News Challenge Garage“:http://garage.newschallenge.org/. V něm vám předchozí vítězové a jiní experti **poradí, jak na to**, ještě před tím, než podáte přihlášku. Kdybyste se styděli, napište mně. ;) Tak jako tak mi napište, co zajímavého jste vymysleli a s čím jste se přihlásili.

Počet přihlášek není omezený. Hurá do toho. Hodně štěstí.