Úřad zkoumá nepravdivou zprávu o infarktu Steva Jobse

Server občanské žurnalistiky „CNN iReport“:http://www.ireport.com/ má průšvih. Objevila se na něm zpráva o tom, že Steve Jobs, šéf firmy Apple, skončil s infarktem v nemocnici. Zpráva se dále šířila přes Twitter a další weby a následkem toho spadly akcie Applu o 5.4 %. Zprávu zveřejnil i populární blog Silicon Alley Insider. Autor blogu poté zavolal do Applu, zjistil, že se jedná o fámu a zápisek „přepsal“:http://www.alleyinsider.com/2008/10/apple-s-steve-jobs-rushed-to-er-after-heart-attack-says-cnn-citizen-journalist. Akcie se rychle vrátily víceméně na původní pozici (v součtu stále spadly, ale to už by neměl být důsledek falešné zprávy).

==Byl to úmyslný útok?==
Zatím to zní jako typický příběh hoaxu. Jenže v případě této zprávy se objevilo podezření, jestli se nejedná o úmyslné zneužití iReportu. Nějaký chytrák mohl zprávu rozšířit, těšit se na pokles ceny akcií a díky „short-sellingu“:http://www.podnikatel.cz/slovnicek/short-selling/ hezky vydělat.

„Podle agentury Bloomberg“:http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=a0NPvJx.wJoo&refer=home už SEC (Security Exchange Comision; federální úřad, který dbá o ochranu investorů) začal tuto možnost zkoumat. Hledá identitu „Johntw“, původního autora zprávy. Jelikož CNN s úřadem spolupracuje, šiřitele zprávy se asi podaří brzy najít. Otázka ale je, jestli se mu prokáže, že to dělal za účelem nekalého výdělku.

==Kdo je viník?==
Blogy jsou zároveň plné debat o tom, kdo je hlavní viník – tedy když nepočítáme *Johntw*. Řada komentářů přirozeně „ukazuje“:http://www.readwriteweb.com/archives/steve_jobs_had_no_heart_attack_citizen_journalism_failed.php na CNN iReport a považuje to za fiasko občanské žurnalistiky. Nefiltrovaný tok zpráv s nulovou bariérou ke vstupu si o zneužití přímo říká. Ostatně úspěšně pokusy o hackování iReportu už tu „byly“:http://www.scunnered.com/?p=9.

Na druhou stranu, celý příběh se odehrál během pár minut. Selhání jednoho webu rychle napravilo zpravodajství jiného. V součtu tak byla původní zpráva rychle odhalena jako lež. Vele-akademicky řečeno: Internet je konverzace postavená na ex-post filtrování. A tady filtr zafungoval docela svižně.

Jenže i těch pár minut stačí na citelný otřes na burze a řada lidí přišla k finanční újmě. Ale není to spíš problém světa byznysu? Ekonomice nerozumím, takže mi jistě něco uniká, ale takhle zvenčí to vypadá, že svět obchodu ještě nepochopil, jak s novou situací zacházet. Každému je jasné, že na internetu se mohou objevit fámy kdykoli a kdekoli (vymyslete si třeba nějakou hezkou v komentářích!), ale burzu to stejnak vždycky zaskočí.
– Loni Engadget publikoval hoax o zpoždění iPhonu a cena akcií Apple spadla o 3 procenta.
– Před pár týdny Google News omylem schroustaly starý článek o krachu United Airlines a firmu to div nezabilo.
– A teď falešný infarkt pošle Apple na celoroční dno.
A tak si mírně oprskle říkám: měl by to SEC vůbec vyšetřovat? Neměla by burza trochu změnit systém, jak pracuje s informacemi?

Svůj podíl viny má podle „další komentářů“:http://normalkid.com/2008/10/03/citizen-journalism-not-a-failure-blogs-a-failure/ i blog, který hoax rozkryl. Nejdříve ho totiž zveřejnil… Sice napsal, že je to jen nepodložená zpráva a že se ji pokusí ověřit, ale i tak jí přidal na důležitosti. Doposud to byla jen spekulace zasutá někde na webu, nyní ji někdo se solidním renomé „vypíchnul“. Do zmatků přispěl i Google News, jelikož titulek ze Silicon Alley Insideru převzal a „zkrátil“:http://www.cloudave.com/link/Steve-Jobs-Panic-%E2%80%93-the-Anatomy-of-Fake-News-on-Twitter na *“Apple’s Steve Jobs Rushed To ER After Heart Attack, Says CNN …“* Takhle to tedy vypadalo, jako by zpráva pocházela přímo od CNN. Důležitý zbytek titulku *“’s iReport“* zmizel.

Nyní šéfredaktor blogu SAI „vysvětluje“:http://www.alleyinsider.com/2008/10/why-we-published-that-steve-jobs-heart-attack-report, proč zprávu vydali, a tvrdí, že by to udělali znovu. *“Řekneme vám, co víme (a co nevíme), a pokud to bude nutné, co nejrychleji se vám pokusíme získat více informací. Proč bychom to udělali znovu? Protože to je přesně to, co bychom očekávali od vás, kdybyste byli v naší kůži. Nechtěli bychom, abyste nám neřekli, o čem každý mluví, jen proto, že to nemůžete ověřit. … Chtěli bychom vědět to co vy. A jakmile byste měli tvrdá fakta, chtěli bychom, abyste se o ně s námi podělili.“* Greg Sandoval ze CNET s ním ale zrovna „nesouhlasí“:http://news.cnet.com/8301-1023_3-10058410-93.html a říká, že veřejnost víc zajímá, jestli napíšete zprávu pravdivou a úplnou, než jestli přijdete se zprávu jako první.

A konečně, viník je částečně i firma Apple. O zdravotním stavu Steva Jobse se spekuluje už „docela dlouho“:http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs#Health_concerns a Apple odmítá šuškandu komentovat s ohledem na Jobsovo soukromí. Jenže podle některých kritiků Apple = Jobs, a proto by akcionáři „měli mít právo znát detaily“:http://www.nytimes.com/2008/07/26/business/26nocera.html?ei=5124&en=b5421727564a4145&ex=1374811200&adxnnl=1&partner=permalink&exprod=permalink&adxnnlx=1223194176-VgHaANr+HTbNKZcuhBWDFg. V takové atmosféře může nová fáma zapůsobit jako rozbuška.

==Ponaučení i pro Apple==
Příběh připomíná dvě triviální věci, které snad v roce 2008 ani nemá smysl opakovat, a dvě věci, které zajímají mě, ale nerozumím jim:

1) Nevěřte všemu, a buďte obzvlášť skeptičtí ke zprávám na webech s anonymními příspěvky.
2) Zvažte, jestli je nutné zveřejňovat spekulace, nebo jestli si spíš nevydobýt prestiž tím, že spekulaci ověříte/vyvrátíte a teprve potom o tom napsat.
3) Svět obchodu má problém s filtrováním zpráv
4) Není to vlastně celé nahlavu? Je normální, aby byla cena podniku o 28.000 zaměstnancích tak silně závislá na jediné osobě?

Komentáře: 3

 1. 4. Na hlavu to v případě Apple není. Když se podíváš do jeho historie, uvidíš, že tam jsou dvě období: když tam Jobs byl, a když ne. Takových firem je spousta (co třeba Nike a Knight) a není úplně snadné vyvázat se ze závislosti na otci-zakladateli, pokud je nositelem étosu. V Seznamu by mohli vyprávět, ostatně u nás v LMC taky.

  3. Nemá. :-) Trvalo to chvilku a ustál to. Spíš jde o možné zneužití. Když jsem pracoval na Lupě, nějaké konkurenční tlaky v IT/Telco jsem cítil pořád.

  2. Jak kde, někde to prostě čekáš.

  1. …a buďte skeptičtí i k ověřeným a oficiálním informacím. To, že po vás jdou, neznamená, že nejste paranoidní. ;-)

 2. Díky za koment.
  Ad 3. nevím, ve mně ty poslední příhěhy o American Airlines či tenhle vytvářejí představu, že na burze je banda hysteriků, která se nechá strašně snadno zblbnout. :)

  Ad 1. Jj, přemýšlel jsem, jestli si v zápisku ještě nedělat legraci z toho, že zprávu o infarktu dementovala mluvčí Apple, ale ne Jobs. Není v nemocnici? ;-)

  Ad 4. Chápu, že se to děje a že to tak leckde je. Ale pokud má autor knížky Wisdom of Crowds pravdu, tak šéfové jsou příliš přeceňovaná komodita a představa o spásné roli jednoho člověka je mylná. Na druhou stranu: představa, že za firmou stojí jeden výrazný člověk, je mi milejší. Ale je to zbytečně riskantní.

Komentáře nejsou povoleny.