Spinspotter.com chce odhalovat skryté předsudky novinářů

Na konferenci „Demo08“:http://www.demo.com/ se představila služba „SpinSpotter“:http://spinspotter.com/. Toto rozšíření pro Firefox 3 vás při čtení článků upozorní, kde se novinář dopouští zaujatosti nebo jiného prohřešku. Služba je dobře načasovaná: Amerika má před prezidentskými volbami a je dlouhodobě nespokojená s médii a novináři.

Algoritmus programu má **automaticky odhalit, pokud se novinář dopouští v textu nějaké neférovosti**. Mezi prohřešky patří například:
– vpašování reportérova pohledu na svět (projev politika XY označí za přesvědčivý, zatímco odpovědi od YZ za vyhýbavé),
– vytržení z kontextu („Projevu politika XY tleskalo sedmdesát tisíc diváků“ na akci, kde následoval zdarma přístupný koncert populárních kapel)
– účelový trpný rod („Rakety zaútočily na Izrael, zanechaly pět mrtvých“ – neútočí rakety, ale někdo)
a další – viz plný „seznam“:http://spinspotter.com/rules sedmi smrtelných hříchů.

Spinspotter se zaštiťje skupinou expertů-konzultantů a „kodexem“:http://www.spj.org/ethicscode.asp od Society of Professional Journalists. Svá odhalení může navrhovat i uživatel. Pokud naleznete novinářský úlet, který vám program neoznačil, můžete jej sami označit pro ostatní.

SpinSpotter je vlastně pravý opak mé „aprílové služby MyWorld“:http://online.zurnalistika.cz/55/novy-software-vas-uchrani-pred-cizimi-nazory/, která automaticky upraví články z novin tak, aby odpovídaly názorům čtenáře.

===Kritické reakce===

==a) Nefunguje to==

Během dvou dnů jsem nenarazil na žádný text, který by mě upozornil na nějakou chybu. Buď mají média nějakou obzvláště poctivou náladu, a nebo to nefunguje. Dle reakcí to vypadá, že nejsem sám, kdo s tím má problém. Autoři služby se omlouvají, že teprve budují databázi prohřešků, takže výskytů je zatím málo. Jenže já zkoušel i stránky, na kterých to má určitě fungovat, a nic. Osobně tedy prozatím odinstalovávám.

==b) I když to funguje, tak to nefunguje ==

Dobrou recenzi „napsala“:http://bits.blogs.nytimes.com/2008/09/08/start-up-attacks-media-bias-one-phrase-at-a-time/ Claire Cain Miller pro web NY Times. Uvádí chybu, kterou jí spinspotter.com našel: větu o tom, že jistý zákon je citlivé politické téma, označil za příliš subjektivní (*citlivé podle koho?*). Autorka se ptá: je to opravdu manipulace, a nebo novinář spíš čtenáři pomáhá tím, že dává k dispozici své znalosti chodu politiky?

==c) Fungovat to nemůže==

Spoluzakladatel Salon.com Scott Rosenberg se do spinspotter.com obouvá naplno. Píše, že problém spinspotter.com je už v jeho samotné ideji a že ho nelze nijak „opravit“. Na svém blogu „tvrdí“:http://www.wordyard.com/2008/09/08/spinspotter/ (omlouvám se za .en; „automatický překlad“:http://66.102.9.104/translate_c?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=http://www.wordyard.com/2008/09/08/spinspotter/&usg=ALkJrhj6tW94e81vj424u06Cty2XDiLRWw):

> SpinSpotter’s design starts from an assumption that there is some abstract and definable concept of “bias” independent of our own relative perspectives. But we all encounter the biases in the coverage we read through the lens of our own pre-installed biases. And so what? Every act of journalism is biased! We can’t and shouldn’t set out to eliminate bias from journalism, not only because it is impossible but because it is unwise. Instead, we should expect journalists do a better job of being fair and accurate and passionate in their quest for the truth as they see it. We should help readers find the journalists they trust and question the ones they don’t. And we could all use help finding our way through this new era when there is little boundary left between the one group of journalists and the other of readers.

> The real problem with our media in this decade has not been too much bias. The problem has been that too often our most influential journalists have not stepped forward to call out official lies. We have suffered from a surfeit of “on the one hand, on the other hand” journalism, which is a poor substitute for anyone’s truth. The Spinspotter-style effort to eliminate “bias” ultimately leads down the road to more of that ritual, not less.

===Další čtení:===

– „Spinspotter’s campaign against bias targets the wrong problem“:http://www.wordyard.com/2008/09/08/spinspotter/. Scott Rosenberg
– „Start-Up Attacks Media Bias, One Phrase at a Time“:http://bits.blogs.nytimes.com/2008/09/08/start-up-attacks-media-bias-one-phrase-at-a-time/. NY Times.
– „At Tech Show, Even News Is Target for Improvement“:http://online.wsj.com/article/SB122084466210709379.html. WSJ.
– „Media Bias? Not if This Web Site Can Help It“:http://www.businessweek.com/bwdaily/dnflash/content/sep2008/db2008097_602412.htm. BusinessWeek
– „DEMOfall 08: SpinSpotter aims to clear up media bias“:http://venturebeat.com/2008/09/09/demo08fall-spinspotter-aims-to-clear-up-media-bias/. Venturebeat.com
– konkurence: http://www.newstrust.net/
– konkurence: http://www.newscred.com/