Pusťte si velký report o videu v online médiích. Vydělává zatím málokdo

Jak bojují online média s videem? Jasná věc: vkládají se do něj velké naděje, příjmy z online reklamy ve videu v USA vyskočily o 44 procent, video na zpravodajských serverech sleduje 36 procent dospělých uživatelů internetu, atakdále atakdále – to už víme. Tak jak se jim daří?

Na to se snaží odpovědět obsáhlý multimediální projekt / výzkum Video Now sponzorovaný Tow Center for Digital Journalism. Autoři oslovili 125 newsroomů (většina s nimi vyběhla) a zjišťovali, jak redakce s videem pracuje, s čím se potýká a zda se jim to vyplácí. Vřele doporučuju k prozkoumání.

Co mě zaujalo. V redakcích Chicago Sun-Times, The Seattle Times, The Detroit Free Press a The Washington Post je průměrný počet spuštění videa mezi 500 a 1000. Občas se z něčeho stane virál, ale málokdy je počet diváků vyšší než pár tisíc. Všechna zmíněná média přiznávají, že na videu zatím tratí.

Ale možná to bude tím, že průměr snižují rychlovky jako například přebíraná videa z agentur, které jen dokreslují zprávy atd. Detailnější informace bohužel Video Now nenabízí. Velká škoda, že nezveřejnili víc získaných informací a prozatím skončili u šesti – byť zajímavých – příběhů. Vysvětlují to tím, že se ukázalo, že např. ve statistikách je dost maglajz: data jsou nekonzistentní a nepoměřitelná mezi sebou.

Mashable je na tom výrazně lépe než videoprojekty deníků. Jejich hranice úspěchu je 20.000 zhlédnutí: cokoli menšího je pro ně neúspěch. Na druhou stranu mají výrazně více zábavních videí na úkor „seriozního“ obsahu (právo na větší, závažnější téma musí hnusně řečeno vykoupit několika komediálními kousky). Používají YouTube, ale bojují s monetizací. Musí spoléhat na AdSense, což je dle jejich slov crap. Snaží se tedy dostat na úroveň 1.6 milionu diváků měsíčně, aby měli lepší podmínky.

NowThisNews, MediaStorm a Vice sází spíše na sponzoring, nativní reklamu, konzultace, workshopy. Vice měli v roce 2012 příjmy 175 milionů dolarů a firma je ohodnocena na 1.4 miliardy dolarů.

Celý projekt Video Now obsahuje: