Pro polovinu Američanů je hlavním zdrojem zpráv internet

Podle „průzkumu“:http://www.zogby.com/news/ReadNews.dbm?ID=1454 firmy Zogby International je pro 48% Američanů nejdůležitějším zdrojem zpráv internet. Rozdíl je ještě razantnějších u věkové kategorie 18-29 let, kde hraje internet prim u 55% respondentů.

*(Ano, do 100% jaksi chybí 2%. Ze zprávy dále pak vyplývá, že 1% patří blogům, zbylé 1% už nijak nevysvětlili.)*

Další zajímavé údaje:

– 67% Američanů má pocit, že zpravodajství se míjí s jejich potřebami a 64% je nespokojeno s kvalitou žurnalistiky v jejich komunitě. Na druhou stranu celková spokojenost s kvalitou žurnalistiky povyrostla z 27% na 35%.
– **Blogy** jsou důležitým zdrojem informací pro 38% respondentů. Nejdůležitějším a nejdůvěryhodnějším médiem jsou jen pro procento dotázaných.
– Internetové stránky jsou velmi překvapivě **nejdůvěryhodnějším médiem**. Osobně ovšem hodně pochybuji o smysluplnosti této otázky (má smysl jen u konkrétních médií; pod sumou všech internetových stránek si nic nepředstavím, natož abych věděl, jestli tomu důveřuju). Podle 75% respondentů má internet pozitivní dopad na kvalitu žurnalistiky.
– Profesionální žurnalistika bude podle 87% dotázaných hrát **důležitou roli v budoucnosti** novinařiny. 77% věří i v budoucnost občanské žurnalistiky a 59% v budoucnost blogů (zase trochu divně navržené možnosti).

Kritika

– Jak „upozorňuje“:http://www.howardowens.com/2008/zogby-poll-also-suggests-journalism-needs-to-be-reinvented/ Howard Owens, zásadním metodologickým problémem průzkumu je, že probíhal online. Konkrétní hodnoty jsou tedy zpochybnitelné, meziroční trendy by měly mít větší vypovídající hodnotu.

Odkazy

– „Letošní průzkum“:http://www.zogby.com/news/ReadNews.dbm?ID=1454
– „Loňský průzkum“:http://ifocos.org/2007/02/15/we-media-%e2%80%93zogby-poll-most-americans-say-bloggers-and-citizen-reporters-will-play-a-vital-role-in-journalisms-future/
– „More Americans turning to Web for news“:http://www.reuters.com/article/internetNews/idUSN2824760420080229?rpc=64. Reuters. *“…public often doesn’t understand that the sources they are accessing online such as Google News and Yahoo News pull stories from newspapers, television, wire services and other media sources. ‚It’s delivered in a non-traditional form, that doesn’t necessarily mean there isn’t traditional journalism underneath it,‘ he explained.“*
– „Zogby poll also suggests journalism needs to be reinvented“:http://www.howardowens.com/2008/zogby-poll-also-suggests-journalism-needs-to-be-reinvented/. Howard Owens.
– „Mainstream Journalism Is Being Rejected By The Edglings“:http://www.stoweboyd.com/message/2008/03/mainstream-jour.html. Stowe Boyd