Obsahové služby se v mobilech zatím jen rozkoukávají

Pár drobků z „Mobile Internet Forum 2008“:http://konference.lupa.cz/program-konference/.

Z MIF08 jsem trochu zklamaný. Pasáže, které mě zajímaly, se dle mého názoru moc nevyvedly, a ty ostatní taky ne. :) Panelové debaty byly nešťastně koncipované, roztěkané a člověk se nic moc nedozvěděl. Nakonec jsem tedy ani nespustil live blog. Nu, příště snad bude líp. Nabízím aspoň pár nesourodých, terénních a skoro neupravených (pardon, uzávěrka…) zápisků.

===Chodec jako čtenář budoucnosti===
[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/09/debata-mobileinternetforum-small.jpg .(Debata – Chodec jako čtenář budoucnosti) *]

(„další fotky“:http://konference.lupa.cz/fotogalerie/; čmajznuto z webu konference)

Dle názvu jsem doufal, že se to bude hodně točit kolem obsahových webů a „LBS“:http://en.wikipedia.org/wiki/Location-based_service, bohužel na to vůbec nedošlo. Útržky toho, co kdo řekl:
==Ondřej Švihálek (Centrum Holdings)==
– Prim hrají komunikační a komunitní služby, „mladý segment“. **Obsahové služby jsou pozadu**.
– Mobilní verze Aktualne.cz je rychlá a možná i vhodnější pro čtenáře, kteří jdou po textu a ne grafice.
– Návštěvnost mobil vs web u Aktualne.cz nesrovnatelná: u mobilu se pohybujeme v řádek desítek tisíc, ne milionů. Na otázku, zda tedy neočekává, že by se to příští rok vyrovnalo (s narážkou na přednášku Jiřího Peterky; viz jeho „článek“:http://www.lupa.cz/clanky/mobil-a-internet-pratele-nebo-protivnici/ a pasáž pod mezititulkem *Mobilní přístup začíná převažovat*), bez váhání říká: ne, nevyrovná.

==Jaroslav Kábele** (iDnes.cz)==
– V mobilu je u nás **největší žájem o služby „tady a teď“: online reportáže**. Především sport, ale i prezidentské volby nebo demonstrace.
– Rajče.net v budoucnu umožní nahrávání fotek přímo z mobilu. Imho by se měli rovnou vrhnout i na lifecasting.

==Ivan Mikula (Seznam.cz)==
– Potvrzuje zájem o komunitní služby, ostatně první mobilní verzi měly ze služeb Seznamu lide.cz (a mail). Vidí nárůst i u ostatních služeb. Dříve se mobilní verze prosazovaly pozvolna, nyní se chytají stále rychleji.
– Cíl: nabízet vše zdarma nebo s atraktivním předplatným.
– Dříve mobilním verzím škodily nepříznivé tarify od operátorů. Mjo.

==Jakub Mach (Micromedia)==
– Nesouhlasí s kritikou operátorů. Problém podle něj je nedostatek kvalitního obsahu.
– Nesouhlasí se zjednodušením, že nejúspěšnější jsou komunitní služby. Mobilní líbimseti.cz je sice z jejich portfolia nejúspěšnější, ale je dalek od toho, že by tvrdil, že seznamovací či komunitní služby bodují nejvíce. Nejvíce prostě boduje to, co nabídne přidanou hodnotu. To je klíčem k úspěchu.
– Jedničkami mobilního internetu jsou jiné služby než erotika. Když je služba zajímavá, prosadí se a může erotiku trumfnout.

===Další přednášky===
Prezentace Tomáše Zemana *Mobil jako sedmé masmédium* (obsah viz „minulý zápisek“:http://online.zurnalistika.cz/101/mobil-jako-sedme-masmedium/):

Ostatní prezentace „najdete“:http://konference.lupa.cz/prezentace/ ke stažení na webu konference.

Komentáře: 5

 1. Mně se líbí, jak T. Zeman srovnává kino s televizí. :-) Kolik z nás si dneska může dovolit mít doma kino 12 × 6 metrů…

  Přistupuju na web přes mobil od té doby, kdy jsem díky intenzivnímu paření hry Travian zjistil, že u TMO přijde jen na stovku (když použiju Operu Mini). Chvíli jsem za totéž platil přes osm stovek, protože jsem nevěděl, že uživatelé Opery mají takovou slevu.

  A v tom je myslím problém. WAP a mobilní internet mám zafixovaný jako strašně drahé služby (osm stovek z kapsy nevytáhnu a 0,50 Kč za MB je prostě spousta peněz). Kdyby TMO přestal v reklamách uvádět, co všechno s levnými tarify nejde, soustředil se spíš na to, co dělat jde, a začal říkat Web’n’walk normálně „Web v prohlížeči Opera Mini“ (místo uvádění modelů mobilů, na které lze nainstalovat browser w’n’w), hned by v tramvajích, autobusech a vlacích browsdalo víc lidí po internetu. Kilo v kapse najdu.

 2. Ano. A velmi dobře si pamatuju, že když jsem to tehdá díky tobě prokoukl a začal brouzdat v mobilu přes webnwalk, tak to výrazně a trvale změnilo moje internetové návyky.

  Ale snad jim to dochází – na konferenci párkrát padl pojem „strach ze složenky“.
  A nebo jim to došlo dávno, akorát s tím nic moc nedělají. :)

 3. Mě tam pobavil ten střet
  – Internet v mobilu, to je přece obyčejný internet. Nic tak specifického jako internet v mobilu prostě není (lidé, co uvažují o iPhonu a podobných hračkách)
  – Kino a televize, internet v mobilu prostě nikdy nebude jako normální internet (lidé, co stále mají Nokii 6110)
  Ale hlavní je, že stále není a nebude obsah, protože to je strašně drahé. Vybudovat kvalitní databáze trvá roky a v českých podmínkách se to nezaplatí. Nebo možná jo a někdo mě vyvede z omylu.

 4. Ono je to kroužení kolem mobilního přístupu k internetu zajímavé třeba ve srovnání se zprávami z Číny, kde hodně lidí vůbec nemá stolní počítač připojený k internetu, ale s mobilem na něj chodí.

  Prostě jako médium je mobil ve spojení s internetem fajn. Ale aby se rozšířil jako televize, cena musí klesnout na úroveň koncesionářského poplatku. :-)

 5. připojil bych malý příspěvek k diskuzi o tom, o čem psal catt: „Internet v mobilu, to je přece obyčejný internet. Nic tak specifického jako internet v mobilu prostě není (lidé, co uvažují o iPhonu a podobných hračkách)“.

  To je špatně hned ze dvou důvodů:

  1) mobil je úplně jiná platforma, kterou člověk používá úplně jiným způsobem, v úplně jiných situacích, v úplně jiných podmínkách a samozřejmě také v jiném časovém rozmezí (kdykoliv, kdy není u compu, že). Z toho plyne, že i služby (mají-li být úspěšné) musí výše zmíněné zohledňovat.

  2) Rychlost. Je přeci fuk, že iPhone zobrazí kompletní web tak, jak opravdu vypadá – jak dlouho to ale bude trvat? (+ kolik mě to tedy bude stát?).

Komentáře nejsou povoleny.