O smrti slavného novináře informovala první Wikipedia a Twitter

Smrt a internet nečekají.

Když „zemřel“:http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/pocitace/index_view.php?id=318172 slavný moderátor Tim Russert, jeho mateřská stanice **NBC se rozhodla pozdržet vydání zprávy** o jeho úmrtí o hodinu. Embargo dodržela i další konkurenční média. Kolegové z NBC totiž nechtěli, aby se Russertova rodina, toho času v Itálii, dozvěděla o smutné události z médií. Hezká myšlenka, jenže události měly jinačí spád.

* 13:40 místního času Russert zkolaboval
* 14:23 umírá
* 14:59 první zprávy se objevují „na Twitteru“:http://twitter.com/SpaceyG/statuses/834114290 a „na Wikipedii“:http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Tim_Russert&oldid=219135167
* 15:33 zpráva se objevuje na Drudge Report, o trochu později na webu NY Times
* 15:39 zprávu odvysílala NBC

Smutnou novinku se nepodařilo udržet v tajnosti. Jeden ze zaměstnanců firmy Internet Broadcasting Services, která pomáhá NBC s tvorbou webu, zprávu zaslechl a **změnil Russertovo heslo na Wikipedii**. Přidal datum úmrtí a z přítomného času udělal čas minulý. Podle „článku“:http://www.nytimes.com/2008/06/23/business/media/23link.html NY Times byl za to poté propuštěn (podle jiných zpráv ho čeká postih, ale o práci nepřijde; **update 8.7.2008**: „potvrzeno“:http://www.alleyinsider.com/2008/7/not-fired-the-dude-who-scooped-nbc-on-tim-russert-s-death, propuštěn nebyl, jen suspendován).

„Podle Henryho Blodgeta“:http://www.alleyinsider.com/2008/5/nbc_scooped_on_tim_russert_death_by_wikipedia_twitter_nyt_et_al_and_wikipedia_updater_fired to NBC možná trochu přepískla. Pokud se zaměstnanect IBS dozvěděl o Russertově smrti třeba od přátel z NBC, neváže se na něj žádné embargo a nemá být co propuštěn. Jiní komentátoři to vidí jinak: zaměstnanec IBS si nemá co při práci editovat Wikipedii, nemá házet sólokapry do konkurenčních médií a nemá kazit přání významného obchodního partnera svého chlebodárce.

Jasné je, že udržet zprávu v tajnosti bude stále těžší a těžší. Možná že nedávná tajná „dohoda“:http://www.journalism.co.uk/2/articles/531114.php novinářů a ministerstva obrany, že média nebudou informovat o pobytu prince Harryho v Afghánistánu, byla jedním z posledních takových úspěšných momentů. Jak „píší“:http://www.nytimes.com/2008/06/23/business/media/23link.html NY Times: jakmile je něco *zpráva*, lidé si ji budou chtít předávat. Nástrojů k tomu mají jako nikdy.

* „Další odkazy k tématu“:http://www.techmeme.com/080622/p29#a080622p29

Komentáře: 2

  1. Aha, ono to s ním praštilo přímo v práci (aha, v ČTK to je uvedeno), proto informovala televize rodinu a ne naopak.

    A nejmenovaný zaměstnanec IBS, což není přímo uvedeno myslím nikde, byl odhalen podle IP, jelikož editoval anonymně (ale tak proč by měl mít účet, že jo).

Komentáře nejsou povoleny.