NY Times odkazují z homepage na jiná média. Skoro.

Web „NY Times“:http://www.nytimes.com testuje novou službu **Times Extra** – **agregátor souvisejících článků**. Když Timesy vydají článek o výletu žebravých manažerů automobilek do Kapitolu, na homepage se pod perexem automaticky zjeví odkazy na související články z jiných médií a blogů (název webu je vždy napsán zelenou barvou). Generátor odkazů běží na systému „Blogrunner“:http://www.blogrunner.com/, který v roce 2005 Timesy koupily.

Je to svým způsobem odvážný a chvályhodný krok. Média nejsou zrovna známa ochotou odkazovat mimo svůj vlastní web a je to jedna z klasických výtek vůči nim. A dát externí odkaz rovnou na homepage, to už je opravdu rarita. (V době svých začátků takhle působilo jako „zjevení“ aktualne.cz, které z homepage odkazovalo na jiné zpravodajské weby. Časem se ale vše vrátilo do „normálu“.)

Službu Times Extra tak všichni velmi vítají a i samotný deník „v tiskové zprávě“:http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=105317&p=irol-pressArticle&ID=1232547&highlight= se solidní dávkou patosu hlásá: *“Dny, kdy se obsahové weby bály odkazovat na jiné stránky, jsou pryč.”*

Nicméně jinak je pokus NY Times extrémně opatrný (což chápu) a nedotažený. Hlavní výtky, které se objevily, jsou:

==1) Služba se furt schovává==
Externé odkazy na homepagi neuvidíte hned. Times Extra musíte „zapnout“ kliknutím na odkaz vpravo nahoře. A to **každý den**. Za 24 hodin se nastavení zase vrátí zpět do standardní verze.

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/12/timesextra.png .(Times Extra – zapnutí) *]

==2) Je to ošklivé.==
Designově to žádná krása není, působí to nepřehledně. Nekteří komentátoři tvrdí, že odkazům by to více služelo na stránce s celým zněním článku, ne na homepage. Posuďte sami:

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/12/timesextra2.png .(Times Extra – design) *]

==3) Ne vždy to funguje dobře==
U některých článků je kliknutí ztrátou času – vedou na jednoodstavcové zmínky, které původní informaci nijak nedoplní ani nepřinášejí jiný úhel pohledu. Automatická agregace není zatím dostatečně spolehlivá. I IMHO nejzajímavější agregátor titulků „Techmeme“:http://techmeme.com/ nově „přibral lidského editora“:http://news.techmeme.com/081203/automated, který na kvalitu odkazů dohlíží.

==Další reakce:==
– „Times Extra: The NYT votes for automated aggregation“:http://www.niemanlab.org/2008/12/times-extra-a-vote-for-automated-aggregation/
– „NYTimes.com Announces Times Extra in Beta“:http://phx.corporate-ir.net/phoenix.zhtml?c=105317&p=irol-pressArticle&ID=1232547&highlight=. Tisková zpráva NY Times.
– „NYTimes, Now Also in News Aggregator Flavor“:http://mashable.com/2008/12/04/nytimes-news-aggregator/. Stan Schroeder. Mashable.com
– „Times Extra: The New York Times Opens Web Front Page to Outside Content“:http://www.readwriteweb.com/archives/times_extra_the_new_york_times.php. Rick Turoczy. ReadWriteWeb.com
– „The New York Times Clutters Up Its Homepage With Links From Elsewhere (In Beta)“:http://www.techcrunch.com/2008/12/04/the-new-york-times-clutters-up-its-homepage-with-links-from-elsewhere-in-beta/. Erik Shonfeld. TechCrunch.
– „Read All About It“:http://www.subtraction.com/2008/12/04/read-all-about-it. Khoi Vinh. subtraction.com
– „The NYTs goes hybrid, but still doesn’t get it.“:http://www.andrewgolis.com/blog/?p=2989. Andrew Golis.