NY Times budou “programovatelné”

Americký deník NY Times „chystá“:http://www.mediabistro.com/fishbowlny/new_media/new_york_times_joining_the_social_networking_fray_85539.asp vydání API (co?). Světově nejproslulejší noviny tak budou „programovatelné“. Lidé budou moci budovat vlastní aplikace na datech z NY Times: například přidávat nové vrstvy do map (místa koncertů, recenze restaurací, …) a cokoli dalšího, co je napadne (a co jim API umožní).

Texty/data z deníku opustí „výhradní“ prostor nytimes.com a rozšíří se do cizích aplikací. Detaily o tom, jak moc se NY Times otevřou, zatím nejsou známy. Plán nabídnout API deníku rezonuje s představou, že žurnalistika je svým způsobem databáze (*kdo* udělal *co*, *kdy*, *kde*, *za kolik*, …) a dá se s ní tak i pracovat. *“Všechno, co vytváříme, by měla být organizovaná data,“* řekl Aron Pilhofer z NY Times serveru Mediabistro.com.

Jak „připomíná“:http://www.mathewingram.com/work/2008/05/26/the-grey-lady-gets-jiggy-with-apis/ Matthew Ingram, o něco trochu podobného se pokoušel Washington Post. Josh Catone z ReadWriteWeb „tvrdí“:http://www.readwriteweb.com/archives/new_york_times_api_coming.php, že API jsou další logický krok pro média. Mně by pro začátek stačila podpora mikroformátů, díky nimž bych si mohl snadno přidávat informace o plánovaných kulturních akcích do kalendáře.

*Zjednodušené vysvětlení API – od laika pro laiky*:

znáte server X na sdílení fotografií a znáte server Y s mapami. Chcete vytvořit novou službu Z, v níž se na mapách od Y budou zobrazovat fotky z webu X podle toho, kde byly pořízeny. Pokud vám weby X a Y nabídnou API, je to pro programátora brnkačka. API jsou zjednodušeně řečeno soustava pravidel, kterými vám weby X a Y umožňují pracovat s daty umístěnými na jejich serverech (tj. fotografie, resp. mapové podklady). Aplikace vzniklé z cizích dat přes API se nazývají mash-upy neboli míchanice.

Komentáře: 3

  1. Takže to vážně má být tak, že budu moci jejich texty použít u sebe? Já myslel, že to bude opačně – na jejich stránky půjde našroubovat nějaký skript. Každopádně jsem zvědavej.

  2. Melo by to byt klasicke api, ale je otazka, kolik toho nabidnou a co uz bude ‚za proklikem‘ na jejich web.

  3. jilm: Pochybuji, že uvolní licence ke svým článkům. Spíš ti umožní odkazovat na jejich články na základě nějakých metainformací – tagů, časových a místních určení, rubrik…

Komentáře nejsou povoleny.