Live z přednášky Lauren Hertel

11:48 Konec přednášky. Známka pro mě: 3. Rozpačitý začátek, velmi zajímavá byla poslední půlhodina s konkrétními příklady. Pro studenty to jistě bylo přínosnější. Začátek imho trošku trpěl tím, že to bylo takové nadhazování témat a nedošlo na konkrétní využití pro novináře (facebook, secondlife – co je tam pro novináře atd.).

11:47 Několikrát doporučila http://caspio.com/ pro správu databází

11:43 Studenti udělali databázi dopravních značení, která jsou překryta stromy atd. Podezření, že toho zneužívá policie a ráda tam vybírá pokuty. Nafotili problémová místa, udělali mapový mashup, zapojili obyvatele. Zjistili, že opravdu v problémových místech je opravdu podezřele hodně pokut.

11:36 Vypráví příběh z doby zkázy v New Orleans. Nenovinář letěl z Kalifornie (kde zrovna pracovala v novinách) pomáhat do NO a nabídl jim, že jim může dodávat zpravodajství. Vzal si mobil, zavolal na službu gapcasts, vzkaz se automaticky publikoval na jejich blogu => 70.000 návštěv. Další projekty: blogy bezdomovců a obětí domácího násilí.

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/04/laurenhertel2.jpg .(Lauren Hertel) *]

11:31 „Pokud s tím nic neuděláte, do roka a do dne budete mít pocit, že jste zaspali dobu“.

11:29 Lauren trochu vyhrožuje. :) Kdo se nepřizpůsobí novým trendům, za pár let se ocitne bez práce. Proto je důležité experimentovat.

11:27 Domácí úkol od Lauren: stáhnout si journalism 2.0 a přečíst si alespoň jednu kapitolu.

11:26 „Pravá věc, kterou vlastně studenty učím, je: nebát se technologií. Ochočit si je tak, aby byly můj přítel, aby mi ušetřily čas.“

11:03 SecondLife. Lauren dává jako dobrý příklad sídlo Reuters v SL. Jejich zpravodajství ze SL je fajn, ale mám pocit, že jejich monstrózní sídlo je jaksi vylidněné. V reálném světě to funguje, uvnitř ne. Prostor na otázku bohužel nebyl, málo důrazně se hláslím. :)

10:58 Facebook pro novináře. Třetina přítomných používá nějakou sociální síť, to je zatím největší skóre, co jsem osobně na různých diskusích zažil (nepočítaje čistě geekovské setkání). Něco se mění.

10:55 Teď nabízí ke stažení příručku „Journalism 2.0“:http://www.kcnn.org/resources/journalism_20/. Můj názor: je dobrá, ale pro výuku moc „plochá“. Ale zase lepší než tištěné učebnice, které jsou zastaralé.

10:51 Lauren doporučuje „fmatlas.com“:http://fmatlas.com/atlas2/jsp/login.jsp. Musíme prozkoumat.

10:47 dostáváme se k mashupům.

10:40 Ukázalo se, že ze všech návštěvníků zajímá online žurnalistika dva lidi. Mě a Pavla Kasíka. :)

10:32 Lauren začala otázkou: jaké nástroje v médiích používáme. Je ticho, klasika. Prolomil ho až trochu mimózní pán se zcela offtopic dotazem, zdali se může na internetu uživit nezávislý novinář.

10:20 Přes veškerou snahu organizátorů (budova č. 23, ne 4.) se nám místo přednášky „Lauren Hertel“:http://www.laurenhertel.com/ o online žurnalistice v 21. století podařilo nalézt. :)

Komentáře: 2

  1. Ani nevíš, jak vtipné mi připadá otevřít knížku, jenž má v názvu slovo žurnalistika a hned narazit na kapitolu How to Blog 8-)

Komentáře nejsou povoleny.