Kavárna iDNES zatím bez kávy

Esejistická rubrika **MF Dnes** *Kavárna* má deset dní novou webovou podobu **“Kavárna On-line“:http://zpravy.idnes.cz/kavarna.asp**. Tvůrci Kavárny takto vysvětlili, co je k tomu vedlo:

– v tištěné Kavárně autoři nemohou věnovat jednomu tématu hned několik obsáhlých příspěvků. Na internetu ano.
– touha po větší interakci. *“Ta sobota jednou za týden nám najednou přišla málo,“* „řekl“:http://idnescz.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=22200&bk=2775 můj oblíbenec **Josef Chuchma** ve videu.
– prostor pro více ilustrací
– archiv předešlých čísel Kavárny
– větší využití přeložených článků z Project Syndicate
– nezkrácené verze článků
– Rubrika *Pod lupou* – vybrané texty z rubriky Publicistika v MF Dnes
– v budoucnu multimediální materiály. *“Chystáme například celý cyklus materiálů o alternativách v kultuře, a představujeme si, že to bude doprovázeno i hudebními, filmovými a jinými ukázkami,“* přislibuje Josef Chuchma.

Autoři se omlouvají, že rubrika vzniká za pochodu a bude se postupně vylepšovat. A upřímně řečeno, problémy Kavárna má. Daniel Dočekal na svém blogu „píše“:http://www.pooh.cz/pooh/a.asp?a=2014630

> Uplynul týden a Kavárna se stala jen a pouze kopií toho, co iDnes stejně pouští ven skrz zprodajskou sekci. Dnes se lze dočíst opravdu „náročné články na téma Průměrného Američana svět příliš nezajímá (což je mimochodem podprůměrný syndikováný článek na omílané téma), Drymlovy finty – Vy neplaťte, my vyděláme, Ředitel nemocnice chce být senátorem, ale svou minulost tají, Klaus nedělá dobrou službu naší zemi, říká v knize Švejnar (a iDnes v tomto případě zveřejnila pouze kopii odstavců z knihy), Proč tisíce Čechů stále dostávají nižší slovenský důchod? či Afričané si přestávají dělat starosti se špatnou image.

Zařazení rubriky Pod lupou opravdu trochu mate a člověk, který hledá esejistické texty se musí prodírat deníkářskou publicistikou. S publikováním nezkrácených verzí článků je to také trochu problematičtější. O víkendu jsem si chtěl přečíst článek Mahátma Gándhí: Láska a milosrdenství v politice. Na chalupě jsem to nestihl, noviny si zapomněl vzít a odjel domů. Ale co, přečtu si to za chvíli v Kavárně on-line. Tam je ovšem jen ukázka a informace, že „*Celý článek čtěte v sobotní MF DNES v příloze Kavárna*.“ Nutno dodat, že uživatel má možnost stáhnout si PDF verzi, ovšem až v pondělí ve 12:00.

Kavárna tak zatím nabízí texty, které nechcete, a naopak skrývá to, co hledáte. Snad se brzo rozjede.