Jsou konference o internetu k něčemu?

Pomalu si začínám připouštět, že konference „Le Web“:http://lewebparis.com byla spíše zklamáním. Člověk se té myšlence zubynehty brání. Zaprvé ho to stálo peníze, zadruhé se mu nechce věřit, že tak slavná jména mohou být zklamáním, a zatřetí se mnohem lépe ve společnosti vytahujete větou „heč, já byl v paříži na leweb“ než větou „heč, já byl na leweb a bylo to blbý.“

Ano, byli tam skvělí řečníci. Gary Vaynerchuk byl jako vždy úžasný, energický, charismatický.
Po jeho show jsem si byl jistý, že ta cesta stála za to. Ale podobných pocitů mnoho nebylo.

První den: zima, žádný net a nicmoc prezentace. Paul Carr z Guardianu, který do uzávěrky stihl zrecenzovat jen ten první den, napsal hodně drsnou (a velmi vtipnou) recenzi. „Velmi doporučuji“:http://www.guardian.co.uk/technology/2008/dec/10/startups-internet. Druhý den byl lepší, teplo bylo větší a i internetové připojení si sem tam zafungovalo, ale přesto to mělo k ideálu daleko.

A tak si se ptám:
Jsou vlastně ještě k něčemu konference?

Jasně, hlavní přínos konferencí je v setkávání se s lidmi z oboru, nejcennější jsou kontakty z lobby a parties. Chápu, beru, souhlasím a snažím se podle toho zařídit. Ale přesto, nemohla by mít ta konference aspoň nějaký obsah?

Le Web na to částečně rezignoval a průběh tomu přizpůsobil – jednotlivé příspěvky se obvykle vešly do 10 minut, takže nešly zrovna do hloubky, ale vystupující zase obvykle nestihli začít nudit.

Ani ti zajímaví řečníci nebyli zajímaví proto, že by vám řekli něco nového. Byli zajímaví svým stylem přednášení (Vaynerchuk, Anderson), vyprávěním zajímavých historek (Coelho, Marc Simoncini) nebo kvůli drbům (hádky arrington – canter či arrington – loïc le meur).

Bylo to místy příjemné opakování (Joi Ito, John Buckman), ale nové znalosti téměř žádné. Možná to není chyba přednášejících. Konference je příliš pomalé médium, nové informace se tam moc nerojí – už je máte z blogů přednášejících. Smysl mají už jen detailní workshopy, anebo tématicky výrazně širší konference, kde budou i pro vázajímavé oblasti, kterým se ale přiliš nevěnujete.

Možná by tedy bylo dobré jít ještě dál, vyslechnout radu Paula Carra, zkrátit vystoupení na nulu a nechat jen ten networking. Akorát si nejsem jistý, jestli by měl probíhat zrovna v sauně, jak navrhuje…

P.S.
Zásadní poznatek: jsou jen dvě horší věci, než konference o internetu bez internetu.
a) konference o internetu s internetem. (účastníky láká net a nevěnují se dostatečně dobře přednášce)
b) konference o internetu s internetem vypadávajícím. Že spadl internet není důvod, proč se konečně věnovat přednášce. je to důvod, proč neustále zkoušet, jestli už to jede.

*(Psáno narychlo ve vlaku, později případně text zbavím překlepů, hrubek a krkolomností. Větší změny označím. Díky za pochopení.)*

Update: svůj pohled „blogla“:http://sveek.cz/2008/12/le-web-2008-znama-jmena-zadny-obsah/ i druhá půlka české nesoutěžní expudice, sveek. Slovem nesoutěžní chci jemně připomenout to, co jsme zběsile twitterovali: český westcom / „webnode“:http://www.webnode.com/ skončil na skvělém druhém místě v soutěži startupů.

Update 2: Loïc Le Meur „se omluvil“:http://www.loiclemeur.com/english/2008/12/apologies-for-o.html za problémy na Le Web. Škoda, že účastníky neinformovali průběžně už na konferenci, řadu věcí by pochopili a sympatizovali by s organizátory. Nicméně to z mého pohledu nejdůležitější nezmínil.

Komentáře: 17

 1. Sledoval jsem přenos z prvního dne a měl jsem podobný pocit. I ten přenos, bez cestování a účastnického poplatku, mi přišel jako ztracený čas. Jediný přinos je, že tady teď mohu psát tento komentář a vypadat chytře ;-)

  Odbornou konferenci bych si představoval hodně jinak — jako prezentaci praktických výzkumů, experimentů, nových hypotéz a teorií apod. To, co se za odbornou konferenci označuje v internetovém světě je jen takové plkání nebo v lepším případě osvěta pro laiky s nulovou informační hodnotou pro odborníky.

 2. Byl jsem na docela hodně konferencích o internetu a za největší přínos kromě poznání zajímavých lidí považuji inspiraci. Občas někdo řekne: „My to děláme takhle,“ a já si řeknu: „Sakra, proč to tak ještě neděláme.“ Nebo case studies – jsou tam občas nápady, které se dají upravit použít.
  Ještě bych měl dodat, že u nás jsem takový pocit měl jenom z letošní letní konference „Jak porazit konkurenci on-line“. Jinak je to často jenom self-promo.

 3. Vida, měl jsem v záměru podobný článek s podobnými názory. Hlavní přínos (z toho mála) vidím v „posilování argumentační munice“ – ujistíte se, že ten a ten názor nemáte sami, někdz někdo něco řekne přesněji nebo zajímavěji než máte ve zvyku, použije vtipnější metaforu, přijde s novou souvislostí… takže se Vám samotným pak ta a ta věc vysvětluje lépe. Pokud jde o samotné vzdělávání či nabývání exkluzivního know-how, takových konferencí asi moc nebude – už proto, že jde o know-how:)

 4. Vida, tak jsem ušetřil a mrzet mě to nemusí! Gut! Opět se tedy otvírá šance pro posezení v ČR! :)

  Jak se jmenuje takový ten koncept „konference“, kdy se sejde iks lidí z oboru, nejdůležitější je to, že se konečně potkají a pokecají, no a do toho si různí účastníci připraví nějakou přednášku na téma „Co dělám a co by vás mohlo zajímat“? (Něco jako mix mezi PWP a WebExpo) :)

 5. Myslím si, že mají smysl dva typy konferencí.
  Jednak vysoce odborné na specializované téma, kde se může člověk, kterého to téma zajímá dozvědět něco užitečného z té oblasti.

  To jsou podle mě příklady různých spec. konferencí jako Euruko, EuroDjangoCon (který bude na jaře v Praze), konference o Drupalu apod.

  Druhý koncept je konference s širokým záběrem, která ale nejde tak do hloubky, kde si ale mohu zajít na přednášku o něčem, co dosud neznám a bude mi to podáno srozumitelně.

  Známé osobnosti jsou určitě důležité, ale mělo by to být mixlé tak na půl s méně známými, ale o to možná bližšími a více inspirujícimi.

  Networking a párty o tom žádná.

  Z live streamu vypadal LeWeb docela rozplyzle v tématech. Přijde mi, že takovéhle konference už dneska zachraňujou jen ty show se startupama.

  Z LeWebu se mi líbil Gilmore Gang. Neznal jsem to a přemýšlel jsem, jestli by to v Česku šlo udělat a kdo by v takovém gangu mohl zasedat :-)

  Arthur Dent, nemyslíš BarCamp? Něco takového se tuším mělo uspořádat v prosinci v Praze. Ale kdo ví, jestli nakonec bude (?)

 6. Mohl by ses podělit o nějaké konkrétní triky ohledně získávání kontaktů na neformálních akcích konferencí? Mně ten face-to-face networking prostě nejde. Už jsem téměř rezignovala a snažím maximálně zužitkovat psané slovo a samotný Internet. Radši bych se viděla sto metrů pod zemí, než bych na okolostojící útočila výkřiky ve stylu „Tady je ale lidí, že?“ nebo „Ach jo, už zase vypadlo wi-fi!“ Nebo to vážně takhle funguje? Kolikrát (za jeden večer/život) je třeba vyslovit podobné banality, než člověk získá dalšího klienta? :-) Možná by to chtělo uspořádat na toto téma konferenci…

 7. johanka, já bych řekl, že mezi chlapama lze jít při networkingu rovnou na věc ;-)

 8. @veena: ano, to zní rozumně.

  @johanka: já s tím mám také velké problémy. Aktivně oslovuju obvykle za pomoci prachem zapadaného novinářského instinktu. :)

  Příklad: Vidím chlápka s nápisem „soup“, vzpomenu si na soup.io a zprávu, že mají jít do Česka. To mě zaujme, přečtu si na visačce jméno, vygůgluju si ho, zjistím, že přede mnou stojí přímo pan generální a zeptám se ho na tu expanzi do .cz. Mě to zajímá a on se o tom přirozeně taky rád pobaví, tak to neni křečovitý.

  Někdy mě přemůže zvědavost. Stojím ve frontě na TC party, přijde ke mně Japonka a ptá se, jestli je tu správně na TC párty. Tak říkám, že jó a hned se ptám, kdo je a odkud je (takovou dálku!) a jak se jí líbila konference. A ona se z ní vyklube asistentka Joiho Ita, šéfa CreativeCommons. :) Moc zajímavý rozhovor.

  A třetí cesta je pravý opak. Neděláš nic a někdo, kdo to tajemné umění začít se bavit s cizími lidimi ovládá, k tobě přijde a začne se s tebou bavit. Takových lidí je na podobných konferencí pozoruhodně hodně. :)

  Nicméně taky mi to neni moc blízký a místama se přemáhám. Na příště si musím dát zásadu: oslovuj lidi hned, nečekej na lepší příležitost. Třeba Robert Scoble byl hned vedle mě, ale přišlo mi, že poslouchá, tak jsem nechtěl rušit a že si ho odchytnu na párty. A tam buď nedorazil, nebo jsem ho v tom davu nenašel. Škoda škoda. dtto Gary Vaynerchuk.

 9. Artur: je to barcamp, jak tu psal veena. Ten pražský chtěl dělat Pavel Neumann, ale v prosinci ho odpískal, nevím proč. Je to přesně to co popisuješ.

  k LeWeb: zřejmě to byl docela průser, i z toho co píše Le Meur, navíc za opravdu velké peníze. Zoufale ale nesouhlasím s tím, že na základě jedné zprasené akce nemají podobné konference smysl. Ale ta reakce by vydala na vlastní článek, takže ho asi napíšu :)

 10. Adam: ještě dotaz, byla to tvoje první takto velká akce v zahraničí, nebo máš nějaké srovnání?

 11. z toho srovnání vychází web 2.0 expo berlin jako příjemnější, chudší na celebrity, kvalitou přednášek víceméně podobné, nicméně minimálně jeden tamní workshop byl náznakem té cesty, která by se mi líbila.

 12. Na jakou další konferenci se chystáš? Nebo už jsi zanevřel?

Komentáře nejsou povoleny.