Jak vám pomohl Twitter? (a něco o svatbě)

*Pomohl vám nějak (byť drobně) Twitter? Pokud ano, napište. Pokud ne, ale zajímá vás to, „sledujte můj rodící se článek“:http://knol.google.com/k/adam-javrek/twitter/3jlw93t13lzcc/2 a mluvte mi do toho.*

Nejdříve omluva. Blog online.zurnalistika.cz není zrovna čilý. Na místo omluvenky mám tuto fotografii:

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/08/svatba-blog1.jpg .(Novomanželé Javůrkovi) *]

Blogování prostě zasáhlo do mého života mnohem více a mnohem mnohem mnohem lépe, než bych kdy čekal. ;) Tímto dodatečně děkuji všem zasvěceným za gratulace. „Svatba za mnou“:http://hacker.blog.respekt.cz/c/44270/Co-dokaze-socialni-sit-aneb-svatba-v-primem-prenosu.html, svatební cesta přede mnou. Ale v září se blog rozjede a už mám přichystán jeden a půl zajímavého rozhovoru a další jistě úžasná témata na články.

==Poraďte mi s článkem o Twitteru==

Obtýden píšu sloupek do rubriky „Civilizace“:http://www.denik.cz/nazory/civilizace/ v Deníku a během svatební cesty bych měl mít uzávěrku. Jenže od móře rozhodně nic psát nebudu, článek napíšu v předstihu. Bude o mikroblogovadle Twitteru a vy **“můžete sledovat“:http://knol.google.com/k/adam-javrek/twitter/3jlw93t13lzcc/2# jeho vznik na Google Knol**. Můžete se mi koukat přes rameno, radit mi, kritizovat a navrhovat změny.

Především by mě zajímalo:
– pokud twitter používáte, **pomohl vám nějak?** Klidně i úplná drobnost (ve stylu *“přečetl jsem si, že kámoš jede stejnym vlakem jako já, tak jsme se našli“*); pokud jste zažili nějaké závažnější využití, tak je vaší povinností mi to říct! ;) Zajímá mě vše. **Určitě mi napište**. Buď sem do komentářů, na twitter (@“adbar“:http://www.twitter.com/adbar), do komentářů „v Knolu“:http://knol.google.com/k/adam-javrek/twitter/3jlw93t13lzcc/2, na mail, kamkoli. Pokud máte pocit, že twitter k ničemu není, prosím, nepište mi to a spíš si pak přečtěte hotový článek.
– chybí mi tam nějaké téma?
– je něco nesrozumitelné?
– nebo jakkoli jinak špatné?
– cokoli jiného

Článek je nyní hotov cca ze 1/4, odeslat bych ho měl ve čtvrtek. Pokud použiju nějakou vaši editaci nebo tip (tj. jak vám twitter pomohl; poučná editace, …), máte u mě alespoň nesčetná díky a pozvání na skleničku na nejbližší IT párty jako je třeba „buzzmeet“:http://buzzmag.cz/tag/buzzmeet/. :) To jsem zvědav, jestli z toho něco vyleze.

(Google Knol jsem jako psací platformu zvolil mj. proto, že o něm bude článek za 14 dní.)

Komentáře: 18

 1. Twitter mi pomáhá při práci – sleduji, co ostatní vtáhne do diskuse, pobaví nebo zaujme. Navíc je to jako e-mail desítkám lidem: kdykoli potřebujete radu nebo podporu, někdo se ozve.

 2. Mně sice Twitter nikdy nepomohl, ale pomohl Jirkovi Chomátovi, který jednou twítnul, že je kdesi na nějakém zapadlém nádraží a že by potřeboval vědět, kdy mu jede vlak. Já jsem mu to našel a poslal. On to sem určitě nevděčně zapomene uvést (a navíc je na dovolené), takže to raději píšu za něj.

  Mimochodem, té dámě na fotografii to moc sluší, ale proč za ní stojí ten divný pán a osahává jí rameno? Je to nějaký úchyl?

 3. Twitter je skvělý na navázání a udržování kontaktů s lidma, se kterýma se neznám tak, abych si s nima psal emaily, natož je honil někde na ICQ. Je to na delší dobu, ale časem si o nich uděláte představu.

  Takhle jsem našel i potenciální spolupracovníky z oboru, ačkoli tady asi hrál výraznou roli i můj blog, přes který se dozvěděli, že vůbec Twitter účet mám.

  Nejvýraznější vlastnosti Twitteru:
  – stručnost
  – vybírám si, komu věnuju pozornost
  – monolog i dialog
  – odrazový můstek pro navázání bližších vztahů

 4. Pro Marka: já na vás bral takové ohledy a vybral fotku, kde je mě vidět co nejméně, a ty se mi takhle odvděčíš! :)

  Jinak díky za tipy, začnu to házet do nějaké tabulky, aby bylo vše na jednom místě a nic nezapadlo.

 5. Pro Marty: díky. Vzpomeneš si na nějaký tvůj konkrétní příklad, kdys požádal o radu a dostals zajímavé či užitečné odpovědi?

 6. Jan Korbel: a už se ti někdy stalo, že se z toho potenciálního spolupracovníka stal díky twitteru spolupracovník reálný?

 7. Tuhle jsem se na Twitteru zmínil, že nevím kde levně přespat v Prase a přišlo mi během krátké doby několik dobrých tipů na ubytování. Dalo by se říct, že mi Twitter pomohl. Ale na druhou stranu, kdybych ho tímto způsobem používal často (nebo dokonce primárně), asi by nebyli žádní followeři a nefungovalo by to. Tož tak.

 8. Adam Javůrek: Jo, s jedním jsme spolupráci už rozjeli, druhému do toho něco vlezlo, ale ještě se k tomu možná dostaneme.

 9. Zdravim! Moja odpoved na tu otazku bude trochu ina ako vas ostatnych, lebo to nepouzivam primarne na komunikaciu s priatelmi a kamaratmi (na to skor m.facebook.com kde vacsina ludi nepouziva prezyvky). Twitter mi pomaha ked potrebujem nejaku myslienku ci link rychlo zachytit a archivovat pre pripadne dalsie pouzitie na klasickom blogu alebo z ineho dovodu. Mobil mam stale pri sebe a Twitter mi vlastne sluzi ako taky verejny zaznamnik. Dost egocentricke, vsak? :D
  Ale sekciu Replies vyuzivam ozaj velmi zriedka a aj to skor len v poslednom case.

 10. 2 Jan Korbel: omlouvám se, že se tak hloupě detailně ptam, ale nerad bych si tam projekoval nějaké své odhady a představy: jak přesně to probíhalo? Tys twítnul něco jako „zrovna dělam na tom a tom, nenajde se tu nějaký schopný grafik, který by mi s tím pomohl“ a někdo ti odpověděl?

 11. Adam Javůrek: Spíš jsem koukal, že většina jeho příspěvků je o nějakém programování v Railsech nebo Ruby a to jsem právě hledal. Pak už to šlo samo :)

  Vyhovuje mi udělat si víc představu o tom, co je to za člověka a pak ho oslovit cíleně, než dávat „velkou poptávku“ do davu. Z davu se ozve spousta lidi, o kterých nemáš žádnou představu – těžko se vybírá.

 12. Jan Korbel: To s tím vybíráním jsem nepochopil; když někoho začnu sledovat, tak chytám jeho signál i šum. Jasně že si vybírám, koho budu sledovat, ale to je u RSS stejné…

 13. Jan Vaněk: Neříkám, že není. Problém u blogů (jestli jsem dobře pochopil, co myslíš pod RSS) je, že ne všichni je mají. Je spousta lidí, co blog nepíše, protože se tam čekají delší příspěvky a na ty nemají čas / témata / psací střevo / chuť (většinou kombinace výše uvedeného). Twitter je platforma, která to řeší a navíc má v sobě zabudovanou možnost dialogu.

 14. Twitter success story, na kterou jsem nalezite hrdy :-))

  Vasek Strupl z firmy H1.cz se na twitteru zminil, ze hleda pro firemni teambuilding nejaky penzion. Doporucil jsem mu penzion mych rodicu a nakonec z toho byl deal.

 15. evžen rejfíř mi půjčil stan na cestu do francie :) po cestě z francie jsem si z nudy a naštvání na francouzské vlaky twittroval cestopis. a obecně se to hodí, třeba zjistím, že cuketka nebo někdo z té facebůček bandy míří na víno a můžu se přisomrovat…

Komentáře nejsou povoleny.