Jak dirigovat web (Le Web’08, den první)

*(Nemá smysl nabízet komplexní referát z konference „LeWeb“:http://www.lewebparis.com/. V tom vám lépe poslouží Google a tag leweb či leweb08, online přenos nebo třeba článek, který pro některý ze svých IDG médií napíše „sveek“:http://www.sveek.cz. Tak jsem si dovolil zaměřit se na pár detailů. Varování – jsou to polní, hooodně narychlo sepsané a needitované zápisky).*

Jakoby přednášející z Le Web sledovali stream z nedávné konference Internet jako nástroj vlivu. :) První den měl totiž několik společných myšlenek. Některá témata jsou prostě ve vzduchu.

**David Weinberger** mluvil podobně jako Daniel Duroň z Vodafone o tom, jak důležité je
delegovat moc ve firmě / státu a že manažer / politik současnosti by měl být místy spíš moderátor. Posunul to ale ještě o trochu dále. *“Vůdcovství se přeceňuje,“* tvrdí Weinberger a doufá, že končí svět Jacků Welchů (byznysman staré školy, o všem rozhoduje sám) a nastoupil věk Jimmů Walesů (princip wikipedie a crowdsourcingu). Vzhledem ke zvolení Baracka Obamy očekává, že touhle cestou se vydá i politika a řízení státu.

Jistě vás hned napadá spousta výtek. I Weinberger si jich je vědom, ale i s tím rizikem má pocit, že efektivnější je naivní myšlenka „víc hlav víc ví“ než stejně naivní představa, že existuje leader, který pozřel všechnu moudrost světa.

Přitakával mu dirigent **Itay Talgam**, trochu atypický host IT konference. Slovo *dirigent* v hebrejštině znamená vítěz (dirigent je vítěz, co si užívá hudbu, členové orchestru jsou
lůzři, co ji musí vytvářet – vysvětluje Talgam), nicméně podle Talgama je to spíš umění lidi
spojovat a efektivně s nimi komunikovat. Čímžto se vysvětluje, proč byl na téhle konferenci.

Talgam pak ukazoval různé triky, jak dirigent efektivně se svým orchestrem komunikuje a
podtrhával důležitost vášně (a zas jsme u konference Internet jako nástroj vlivu a leitmotivu
panelu s Davidem Duroněm či Boženou Zbrankovou a také ehm přednášky mé a Dominika Hrodka). Je to trapně triviální představa, ale bez vášně se nedá prorazit. Totéž zopakoval později i Marc Simoncini, šéf seznamky Meetic.

Talgama si můžete poslechnout „v rozhovoru“:http://crueltobekind.org/archive/2008-12-05/itay_talgam__leweb_2008_interv nebo se na něj „podívat v akci“:http://www.fastcompany.tv/video/famous-conductor-management-styles-part-i ve starším videu Roberta Scobleho.

Pokud si budete pouštět záznamy z konference, zaměřte se dále na tyto pány: Paulo Coelho, Morten Lund, VC panel a Martin Varsavsky a Marc Simoncini.

Perličky a drby:
– meetic vznikl tak trochu z hecu. Autor služby **Marc Simoncini** právě prodal předchozí projekt za 150 milionů eur a nějaký novinář napsal, že tenhle úspěch už nikdy nezopakuje. Tak „pro něj“ udělal službu, která má nyní hodnotu 400 milionů. A pak že nejsou novináři užiteční.
– meetic měl problémy ve Švédsku. Jeho byznys model (muži platí, ženy mohou službu používat zdarma) zde ženy vnímaly urážlivě (jako: co tím chcete říct? proč my to máme mít zadarmo?)
– **Paolo Coelho** pozval 10 nejrychleji reagujících čtenářů svého blogu na párty. Přihlásili se lidé z Japonska a dalších vzdálených zemí. Napsal jim: neblázněte, jen vás zvu na dvě tři hodiny dál, neplatím ani hotel, ani letenku. Přesto přijeli. Příště hned pozval lidí čtyřicet – 10 z blogu, 10 z facebooku, 10 z myspace a 10 odjinud (na jméno sítě si nevzpomněl).
– na párty netvibes jsem potkal například christophera claye z **“soup.io“:http://www.soup.io/**, který „nyní má i českou verzi“:http://buzzmag.cz/tumblelogy-se-vali-na-cechy-soupio-cesky-03-12-2008/. Ptal jsem se ho, co ho k tomu vedlo (takový malý trh) a sympaticky přiznal, že hlavně fakt, že se našel dobrovolník, který jim to přeložil. :) Start chystají také v sousedním Polsku.
– konferenční centrum je zajímavé, velmi chladné a převážně offline.

Dnes tu vystoupí další várka zajímavých lidí. Moderovat bude např. Robert Scoble, debatovat
bude např. Gabe Rivera z techmeme.com.

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/12/lemeur-anderson-scoble.jpg .(lemeur-anderson-scoble) *]

(Loic Le Meur, Chris Anderson (TED), Robert Scoble)

Komentáře: 4

  1. snad se k nějakýmu reportu zítra dostanu a neupadnu rovnou po příletu do komatu.

    btw, sedíme vedle sebe a já ti píšu komentář na blog. není ten online svět báječný?

  2. Na LeWeb byla taky startup competition, ktere se zucastnilo asi 30 startupu z celeho sveta a Brnensky Webnode vyhral 2. misto. V porote byl i Robert Scoble.

Komentáře nejsou povoleny.