iReport.com – CNN posiluje svou spolupráci se čtenáři

Americká zpravodajská televize „CNN“:http://www.cnn.com/ spustila nový web **“iReport.com“:http://www.ireport.com/**, který tvoří výhradně diváci/čtenáři.

Značka iReport není u CNN novinka. Před rokem a půl začala pod tímto jménem přijímat příspěvky od amatéru. Všechny materiály byly schvalované editory a sítem prošlo asi jen 10% z nich. Mezi nimi se občas objevily i velmi cenné příspěvky: video ze střelby ve Virginia Tech nebo fotografie zborceného mostu v Minneapolis.

Nynější web (doménu musela CNN koupilt za 750.000 dolarů a bohužel ne ode mě) **není filtrovaný** nijak, což CNN silně dává najevo. Už podtitul zní *“Unedited. Unfiltered. News.“* Zrovna tak ve všech propagačních materiálech podtrhují, že jsou to čtenáři, kdo zde rozhodují, co je zpravodajsky hodnotné. iReport.com je v beta verzi, takže některé funkce ještě nejsou dotažené. Nejcitelnější chybou asi je, že videa nemohou diváci vkládat do svých blogů.

Zdymadlový filtr

Nový iReport.com ovšem neznamená, že by přestal fungovat „ten starý“:http://edition.cnn.com/exchange/ na webu CNN. Ten zůstane – zjednodušeně řečeno – jakýmsi osekaným iReportem pro ty, co nemají čas probírat se vším. CNN tak používá jakýsi „zdymadlový filtr“ nebo „obrácené sítko“ nebo jak jinak chytlavě to pojmenovat. Známe to třeba z blogů Respektu (registrace -> všechny blogy -> výběr -> výběr na respekt.cz -> výběr v tisku):

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/ireport-filtr.png .(iReport.com – filtr) *]

Kritika

iReport.com je kritizován za

– **Absenci filtru**. Přirozeně. Obsah na iReport.com není nijak filtrovaný, takže se na něj dostávají „banální materiály“:http://beta.ireport.com/home/docs/DOC-1503. (na druhou stranu, zrovna tato fotka je mezi nejpopulárnějšími zřejmě jen kvůli tomu, že na ni odkázal blog Techcrunch jakožto ukázku banality). Filtrem je iReport na webu CNN a CNN samo.
– **Špatné algoritmy**. Na iReport.com si můžete nechat zobrazit příspěvky podle několika kritérií. Zajímavý koncept je „*newsiest iReports*“:http://beta.ireport.com/home/faq.jspa#newsiest. Nefunguje to zrovna přesvědčivě. Momentálně je na druhém místě „bitva dvou kečupů“:http://beta.ireport.com/home/docs/DOC-1723.
– **Žádné $$$**. CNN tvůrce nijak neodměňuje. Zřejmě (tj. nenašel jsem o tom žádnou zmínku a nepočítají s tím ani *podmínky užití*) nezaplatí ani těm, jejich videa se dostala do vysílání CNN.
– **Technické nedostatky**. Nemůžete vkládat videa do svých blogů nebo editovat příspěvky poté, co je zveřejníte. CNN slibuje, že to napraví.

iReportér Jon Stewart

A jak viděl před rokem a půl novou aktivitu CNN komik Jon Stewart?

Odkazy

– „CNN Launches iReport.com“:http://www.mediaweek.com/mw/news/interactive/article_display.jsp?vnu_content_id=1003708936. MediaWeek.com
– „CNN Launches iReport.com for People to Upload, Share and Discuss News“:http://pressmediawire.com/article.cfm?articleID=5340. Tisková zpráva / PressMediaWire
– „CNN’s Cit-J Video Site iReport Launches“:http://www.paidcontent.org/entry/419-cnns-cit-j-video-site-ireport-launches/. PaidContent.org
– „CNN Readies All Citizen Journalism News Site iReport.“:http://www.paidcontent.org/entry/419-cnn-readies-all-citizen-journalism-news-site/. PaidContent.org