Hubdub – Co bude za týden v novinách?

Na konferenci DEMO měla premiéru nová služba **“Hubdub.com“:http://www.hubdub.com/**. Ta agreguje titulky z novin a spojuje je s možností vsadit si na související otázku. Příklad: u zprávy o špionážním satelitu, který má spadnout na Zemi, je sázka, zdali spadne do zastavěné oblasti. Registrovaní hráči vsadí určitou částku na variantu, kterou považují za nejpravděpodobnější.

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/hubdub-sazka.png .(Hubdub) *]

*Bruce Willis má být bez práce.*

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/hubdub-sazka21.png .(hubdub-sazka21.png) *]

Moudrost davu

Hubdub se otírá o myšlenku, kterou ve své knížce *Moudrost davů* analyzuje novinář **James Surowiecki**. Zjednodušeně v ní říká, že *víc hlav víc ví*. A nutně nezáleží na tom, jestli to jsou hlavy expertů nebo „obyčených lidí“. Dav dokáže za jistých okolností velmi přesně odhadovat výsledky, příčiny či události. Surowiecki například popisuje, že při jednom testu měla skupina studentů odhadnout, kolik fazolí je ve sklenici. Správný výsledek byl 850. Průměr odhadů celé skupiny byl 871. A co je na tom zajímavé, je fakt, že pouze jeden člověk z padesáti měl lepší odhad než celá skupina. Dav ovšem dokáže – alespoň podle Surowieckiho – i mnohem zajímavější věci než jen odhadnout množství luštěniny…: odhalit viníka katastrofy raketoplánu Challenger, pomoci nalézt místo, kde ztroskotala ponorka atd. Více ve „Wisdom of Crowds“:http://www.amazon.com/Wisdom-Crowds-James-Surowiecki/dp/0385721706.

Hubdub není samozřejmě v oboru zvaném *“prediction market“:http://en.wikipedia.org/wiki/Prediction_market* jediný. Trochu podobné projekty jsou „trendio.com“:http://www.trendio.com/, „mediapredict“:http://mediapredict.com/ aj.

Pokud Hubdubu věříte, už můžete začít dopředu psát své články. Pište si: John Edwards podpořil Baracka Obamu, republikánským kandidátem se stal John McCain, Superbowl vyhráli New England Patriots, stávka amerických scénáristu v únoru skončila a Angelina Jolie je těhotná.

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/hubdub-mojesazky1.png .(Hubdub – moje sázky) *]

1 komentář

  1. Jak je vidět v dolním screenshotu, s tím Yahoo! to asi prokaučuju. Tedy že ho bude někdo chtít, s tím jsem souhlasil, ale nevěřil jsem, že se to stihne realizovat do konce roku. Microsofte, žádné hrrr, rok 2009 je cool. Nicméně jestli jsem takhle přesný ve všem, tak to znamená, že Ježíš už je na cestě.

Komentáře nejsou povoleny.