Guardian nabízí plné znění článků v RSS

Žádné významné mainstreamové médium se zatím neodvážilo toho, na co si troufl britský deník The Guardian. Ve svých RSS kanálech **začal nabízet plné znění článků**. Obsah guardian.co.uk si tak můžete vzít s sebou do jakéhokoli zařízení, které vám vyhovuje, „jak zdůrazňují tvůrci“:http://www.guardian.co.uk/help/insideguardian/2008/oct/22/full-fat-rss-feed-upgrade.

Věc má tři omezení:
1. Součástí RSS kanálu bude samozřejmě brzy i reklama.
2. Některé články v RSS verzi nebudou obsahovat všechny prvky (obrázky atd.)
3. Kvůli autorským právům budou u některých textů v RSS k dispozici i nadále jen titulek a perex.

Guardian je štědrý a nabízí opravdu hodně různých RSS. Můžete odebírat zprávy o určitém tématu (tagu), z vybrané rubriky, dle použitého média (audio, video, …), žánru (komentář, nekrolog, …), dle autora, filtru (nej zprávy dle redakce, dle čtenosti, …) a vůbec. A co nezvládne guardian, to si můžu snadno dodělat třeba v „yahoo! pipes“:http://pipes.yahoo.com/pipes/. Já třeba onehdá chtěl odebírat sekci *technologie* a zároveň články od Jemimy Kiss, ale vadila mi duplicita (v rubrice *technologie* už nechci články JK). Tak jsem si udělal kanál „Technologie minus Kiss“, která vyhodila jakýkoli její článek.

==Proč NECHTÍT plný feed==

Zdůrazňuji: rozhodnutí Guardianu vyvolalo především hodně „nadšené“:http://www.readwriteweb.com/archives/the_guardian_full_text_rss.php „reakce“:http://mashable.com/2008/10/24/full-text-rss-feeds/.

Ale objevují se i výtky. Dave Winer „píše“:http://www.scripting.com/stories/2008/10/24/fullTextInRss.html, že mu vyhovuje styl „river of news“ (všechny RSS kanály, které vás zajímají, se slijí do jednoho společného toku titulků – jako je to třeba na weblogy.cz). Pro uživatele je nepříjemné, když si nějaký server najednou začne cpát do river of news plné znění a skenování v titulcích tak znepřehlední.

Řadě lidí vadí plný text v RSS z jiného důvodu: formát RSS k tomu nebyl určen. Debata na tohle téma se pravidelně vrací. Viz třeba „loňskou kritiku plných RSS“:http://www.pooh.cz/WEBDESIGN/a.asp?a=2014268 Daniela Dočekala a nebo „článek a komentáře“:http://www.snizekweb.cz/weblog/rss-kompletni-texty/ u Martina Snížka. Počkat… rok 2008… Měli jsme tenhle rok už hádku, zdali plný RSS ano či ne? Nebo to necháme na leden?

Problém Guardianu je v tom, že nám nedává na výběr. Fandům plného RSS dal plné RSS, ale fandům výcuců výcucy sebral. (**Update**: Matt McAlister k tomu u mě v komentářích dodává, že tohle je problém, který by správná RSS čtečka měla umět vyřešit a měla by dát uživateli na výběr, kolik textu chce z feedu zobrazit.)

==Zamotaný příběh s šesti paradoxy a flashbacky==

Další riziko je, zdali se Guardian nestane obětí splogů a zlodějů obsahu, kterým nabídne na zlatém podnose dobrý materiál k vykradnutí. O tomto problému se můžeme dočíst třeba v článku *“Cena za plné feedy“:http://www.guardian.co.uk/technology/2005/dec/08/insideit.guardianweeklytechnologysection* z – ha! – Guardianu. V prosinci 2005 jej napsal Mike Butcher, který – ha!! – dnes píše Techcrunch IT a před pár dny jsem ho poslouchal na konferenci v Berlíně.

Butcher ve svém článku citoval Neil McIntose z – ha!!! – Guardianu, který tehdy vysvětloval, proč britský deník plné RSS *nedoporučuje*. Jeho důvody: inzerce a fakt, že plné RSS se déle načítá ve čtečce. Neil McIntos mimochodem pár dnů před spuštěním plných RSS z Guardianu – ha!!!! – „odešel“:http://www.completetosh.com/weblog/2008/10/17/joining-the-wall-street-journal/#comments (a jako první mu gratuloval – ha!!!!! – Mike Butcher).

A nakonec: Butcher cituje i zápisek Matta McAlistera (tehdy InfoWorld), „který si stýskal“:http://www.mattmcalister.com/blog/_archives/2005/5/23/880561.html, že RSS kanál homepage InfoWorldu má více requestů než homepage samotná a že RSS tak trochu ohrožuje chod zpravodajského webu a jeho reklamní sílu. Matt McAlister nyní – ha!!!!!! – pracuje v Guardianu a byl to právě on, kdo na blogu Guardianu oznámil přechod na plný RSS feed.

==RSS jako cesta k otevřenosti==

McAlister spuštění plných RSS zajímavě „komentuje“:http://www.mattmcalister.com/blog/2008/10/23/241/why-the-open-strategy-is-a-good-idea/ na svém blogu. Dává to do spojitosti s nedávným „spuštěním API webu NY Times“:http://online.zurnalistika.cz/112/ny-times-maji-api-ted-zacne-legrace/. Média se mění v platformy a potřebují, aby se jejich obsahy šířily po internetu a nebyly uzamčeny jen na domovských webech. Jedna cesta je vydání API. Druhá možná cesta je nabídnutí plných článků v RSS.

Nutno zdůraznit, že RSS kanál používá jen 11% uživatelů a za tři roky se jeho obliba navýšila jen o 2%. Ve své stávající podobě tak *vědomé* užívání RSS dost možná „dosáhlo svého maxima“:http://www.micropersuasion.com/2008/10/rss-adoption-at.html, jak píše Steve Rubel.

Update: safra, Marek Prokop mě „s článkem předběhl“:http://www.sovavsiti.cz/weblog/107/guardian-otevira-rss. Hej, je sobota! To se nemá blogovat!

Komentáře: 5

  1. Určitě krok v před. Marek Prokop o tom samém psal na sova v síti. Určitě stojí za přečtění zdroje, které uvádí.

  2. No jo, sice jsem byl první, ale ty jsi byl, Adame, lepší. Tvůj článek si poznamenávám jako nejlepší příklad použití odHA(!!)lovacího citoslovce HA, jaký jsem kdy viděl. Čte se to jako hypertextová detektivka.

  3. I read my old blog post again, and I realize that I didn’t explain myself very well at all. I was, in fact, trying to say that a more open distribution strategy is a good idea:

    „Just as the Web ultimately created more opportunity rather than less, RSS will open up some new doors for the media business. What’s behind those doors may even become more profound than what we’re doing with traditional online media properties today.“

    Full content RSS feeds might be scary, but publishers should figure out how to make use of them.

    I would also argue that the feed readers should give users more control over how much content the user wants to see from any particular feed.

Komentáře nejsou povoleny.