Google spouští vyhledávání v novinových archivech

Sbohem, mikrofiše! Google „zveřejnil“:http://googleblog.blogspot.com/2008/09/bringing-history-online-one-newspaper.html „vyhledávání“:http://news.google.com/archivesearch v oskenovaných novinových archivech. Čtenáři tedy mohou prohledávat v přesných kopiích starých novin. Vyzkoušet si to můžete třeba na „článku“:http://news.google.com/newspapers?id=IyEMAAAAIBAJ&dq=invasion%20czechoslovakia&sjid=zVwDAAAAIBAJ&pg=6224%2C1359202 St. Petersburg Times o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Jak na to

Ve výsledku „vyhledávání“:http://news.google.com/archivesearch si najděte texty, které u sebe mají napsáno „Google News Archive“. Pohyb po stránce je pak podobný Google Book Search. Když kliknete na titulek, služba vás automaticky „nacentruje“ na celý článek. Vyhledané slovo je označeno žlutě.

Co za to

Google bude vedle textu zobrazovat reklamu, o zisk se podělí s vydavateli. Jak si „všímá“:http://journalistopia.com/2008/09/08/google-news-launches-newspaper-archive-service/ Danny Sanchez, Google tak využívá slabiny médií, že nebyly s to nabídnout dobrý přístup do svého archivu.

Některá média novou službu vysloveně vítají. Např. research editor zmíněných St. Petersburg Times „řekl“:http://www.nytimes.com/2008/09/09/technology/09google.html NY Times, že nad oskenováním archivu dříve přemítali, ale vzdali to kvůli vysokým nákladům. (Aktualizace: důvody, proč by média nový projekt vítat neměla, „sepsal“:http://forum4editors.com/2008/09/should-we-allow-google-to-scan-newspaper-archives/ např. Grzegorz Piechota)

Nevýhody

Počet zdrojů je zatím dost omezený. Míchají se dohromady různé výsledky, placený archiv a volně přístupný archiv. Nenašel jsem možnost, jak vyhledávat jen ve volně dostupných a oskenovaných novinách. Přehlížím něco? Poraďte. Celý koncept je postavený na vyhledávání, ale ne na volné brouzdání (když najdu něco, co mě zajímá, a chci se pak podívat na titulní stránku z následujícího dne, nemůžu na ni snadno přejít).

Nicméně je to potenciálně zábavná a užitečná věc. Studenti žurnalistiky si ji obzvlášť oblíbí, protože se zbaví nepopulárního vysedávání po knihovnách. Tedy českých studentů se to zatím zrovna netýká. Ti si Klementina a Národních listů ještě užijí dost a dost.

Komentáře: 3

  1. Tech negativnich stranek je vic nez naznacuje linkovany clanek, zatimco tady se pise jenom o nevyhodach, nebo spise nedokonalostech.

Komentáře nejsou povoleny.