Deník.cz v novém a s problémy

„Deník.cz“:http://www.denik.cz/ spustil beta verzi nové podoby svého webu. Pár stručných postřehů.

Slovo beta je na místě

– Během celého pondělního dopoledne se web často velmi pomalu načítá, někdy se **nenačte vůbec**.
– včera mě často vítaly „chybové hlášky“:http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/denik-epaper-chyba.png, především u e-paperu
– některé podrubriky (např. *Čenáři píší* => *Nástěnka*) nikam nevedou
– text je občas „divně roztáhlý“:http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/denik-roztahly-text.png, s množstvím prázdných řádek.

Záhul pro čtenáře

– Deník nabízí něco, čemu říká **e-paper**. Je to náhled všech stran, tak jak vypadají v tisku. Při najetí na konkrétní titulek si můžete text rozkliknout a dostat se k normální textové podobě. Je potřeba registrace. Formátování je trochu problematické – články „vypadají jak básně“:http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/denik-epaper-basen.png. Systém je stejný, jaký má třeba rhein-zeitung.de. Z epaper.denik.cz se neproklikáte zpět na homepage denik.cz. Než člověku dojde, kde je chyba…
– Web dá občas uživateli zabrat. Deník.cz se snaží využít svůj **velký potenciál: regionální zpravodajství**. Na úvodní stránce máte mapku, kde si můžete vybrat zprávy ze svého regionu (stejný systém byl již v minulé verzi). Kliknete – a nic se neděje. Změna se totiž odehrává pod mapkou, což ovšem nevidím – mapka je poslední věc „above fold“. Až po chvíli rozčilování, že to nefunguje, vás napadne sjet níže a najít si odkaz „Jít na tento deník“. Stejné potíže vás čekají, když chcete z konkrétního deníku vylézt na úvodní homepage.

Trumf jménem Hoffman

– Deník bude asi hodně sázet na **multimédia**, zatím to však působí trochu rozpačitě. U každého titulku je informace, kolik videí, audií, fotografií a komentářů je přiloženo ke článku. Nejsem si ale jistý, jestli na mě působí sympaticky, že všude vidím nuly. K čemu je mi taková informace?
[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/02/denik-multimedia.png .(Deník.cz – multimédia) *]
– Deník přinesl pár neotřelých nápadů. Například do hlavní navigace dal rubriku Babyboom
– Hlavně využil zaváhání Radiožurnálu a přehátl jim **Ivana Hoffmana**. Ten zde bude každý den namlouvat svůj audiokomentář. Nahrávku si nemůžete stáhnout (tedy vše se dá obejít…), lze ji poslouchat pouze ve flashovém přehrávači. Zato je pod audiem nesmyslná „fotogalerie“ s ilustračním obrázkem.
– Videa jsou zatím z Reuters a v původním znění
– Deník.cz „nabízí“:http://www.denik.cz/rss/ sadu RSS kanálů. Ale třeba pro Ivana Hoffmana jej nemá. Pokud ho chcete, „udělal jsem si ho“:http://pipes.yahoo.com/pipes/pipe.run?_id=zOjhMkTS3BG4b8dBEpPZnA&_render=rss v Yahoo! Pipes.

1 komentář

  1. je to hodně… nedomyšlené. Třeba taková funkce přecházení z jedné regionální mutace do jiné – zatímto dříve stačilo hned v hlavičce stránky vybrat roletkou jiný kraj, teď se musí kliknout nejméně pětkrát, aby se člověk dostal k sousednímu okresu. Sice to možná vypadá efektně, když se rozbaluje mapka, ale je to zbytečné až hanba..

    použitelnost a infomační archtektura je na tom webu zdaleka nejhorší.

Komentáře nejsou povoleny.