Čtenáři mohli sledovat den v životě redakce online

*Vrtalo vám někdy hlavou, proč se na titulní stránku novin či homepage zpravodajského webu dostane zrovna zpráva o tom a tom – a jiná ne? Máte pocit, že novináři nekladou politikům správné otázky a že vás napadla lepší?*

Tyhle otázky plusmínus „položil“:http://www.liverpooldailypost.co.uk/2008/05/13/log-on-to-see-the-daily-post-being-created-64375-20896928/ britský regionální deník „Liverpool Daily Post“:http://www.liverpooldailypost.co.uk/ svým čtenářům a zkusil jim nabídnout odpověď. V průběhu jednoho dne se redakce změnila v reality show. Čtenáři mohli sledovat výrobu novin a částečně ji i ovlivňovat.

Od rána běžel **“blog s aktualizacemi minutu po minutě“:http://www.liverpooldailypost.co.uk/liverpool-news/live-blog** (pomocí „CoverItLive“:http://www.coveritlive.com/, který možná znáte z mého blogu). Za den redakce a čtenáři vychrlili celkem přes 90 normostran postřehů o dění v newsroomu a plánech pro zítřejší vydání. Další zprávy redaktoři posílali přes „Twitter“:http://www.twitter.com/, živě vysílali díky „Qik.com“:http://www.qik.com/ či „Bambuser.com“:http://www.bambuser.com a čtenáři mohli navrhovat témata na sloupky nebo otázky pro chystaná interview. Největším lákadlem pak asi byl přenos z hlavní redakční porady.

*“Úspěch živého přenosu na blogu během místních voleb ukázal, že naši čtenáři jsou rádi součástí zpravodajského procesu, rádi kladou otázky a sdílejí informace,”* řekl šéfredaktor Mark Thomas. Proto se rozhodli pro tento ještě větší experiment a umožnili čtenářům nahlédnout do života redakce.

Zástupkyně šéfredaktora Alison Gow „popsala“:http://headlinesanddedlines.blogspot.com/2008/05/live-blogging.html výsledek experimentu takto: *“Pravda je, že živý blog byl přesně takový, jaký je newsroom – chaotický, laskavý, svižný, někdy vzrušující, někdy k zlosti.“* Pravdu dí. LDP se nevyhnuly technické obtíže a přenos z porady byl docela nudný (takhle poklidnou poradu jsem snad nikdy nezažil).

Jinak to ale byla docela zábava a došlo i na dílčí úspěchy (např. v live blogu se objevila jedna exkluzivní informace a LDP to natřeli takové BBC o více než hodinu). Do karet jim hrálo, že den byl zajímavý na události (požár ve významné liverpoolské budově). Cynik zkřížený s paranoikem by začal přemýšlet, jestli v tom LDP nemají prsty. Ale fuj.

Experiment je svým rozsahem ojedinělý, ale ne uplně první. Americký deník Spokesman-Review „vysílá“:http://www.spokesmanreview.com/webcast/ přenosy ze svých porad už nějaké dva roky. Podobné pokusy řada redaktorů nevidí zrovna ráda. Novináři si úzkostlivě hlídají exkluzivitu svých zpráv a bojí se, že přenos z porady je totéž, jako kdyby konkurenci darovali sádku plnou sólokaprů.

==Dočkáme se online přenosu v Česku?==
Kdysi jsem chtěl něco podobného v Česku zkusit a právě tohle byl argument, který znamenal konečnou. Dílčí úspěchem alespoň bylo to, že jsem přemluvil pár redaktorů, aby začali používat del.icio.us a dali trochu nahlédnout čtenářům do karet. Takový Zbyněk Petráček del.icio.us stále „používá“:http://del.icio.us/zbynek.petracek. Škoda, že s tím jeho nový zaměstnavatel nijak nepracuje.

Liveblogging z redakce by mohla být skvělá zábava i zkušenost. Kdyby se do toho chtěla nějaká česká mainstramová redakce pustit, ať mi **určitě „napíše“:http://online.zurnalistika.cz/kontakt/**.

Komentáře: 2

  1. ten přenos je strašně ucancaný, takovou nudnou poradu jsem v novinách ještě nezažil :)

Komentáře nejsou povoleny.