Creative Commons dorazí do Česka snad začátkem roku 2009

Před dvěma týdny skončilo první připomínkové čtení „české verze Creative Commons“:http://creativecommons.cz/. *“Zaslané podněty právě zpracováváme. Zároveň čekáme na vyjádření z CC International, kam jsme před dvěma týdny zaslali angický překlad prvního znění licence,“* píše mi **Lukáš Gruber** („WebArchiv“:http://webarchiv.cz/) z pracovní skupiny, která českou verzi připravuje.

Další postup závisí na tom, jak rychle CC International odpoví. Dle nezávazných pravidel na to má měsíc. Následovat bude druhé veřejné připomínkové čtení. *“Za těchto okolností je těžké vymyslet byť hrubé odhady, kdy bude CC text již definitivně vytvořen. Nicméně začátek příštího roku by byl naše zbožné přání,“* píše Lukáš Gruber.

Kdyby vás průběh a smysl lokalizace CC zajímal více, zkuste červencový „článek Lupy“:http://www.lupa.cz/clanky/dockali-jsme-se-ceske-verze-creative-commons/.

==K čemu CC je==
„Creative Commons“:http://creativecommons.org/ je nálepka, kterou autor dává najevo, jak lze zacházet s jeho dílem. Škála pokrývá „řadu možností“:http://creativecommons.org/about/license/ – od *“smíte si to zkopírovat či zveřejnit, ale jinak na to nešahejte!“* přes *“můžete si z toho nadělat samply, upravovat to, prznit – ale jen nekomečně a odkažte na mě“* po *“dělejte, co umíte“*. Umělcům tak zjednodušuje život tím, že vědí, jak s cizím dílem nakládat, aniž by museli ztrácet čas hledáním správce autorských práv a vůbec. CC pomáhá i původním tvůrcům – v propagaci jejich díla. Viz „příklady užití“:http://wiki.creativecommons.org/Casestudies na webu CC.

==Jak použít CC==
Příklad: Z nějakého záhadného důvodu potřebuju na svůj blog fotku lemura. Na flickr.com si najdu „rozšířené vyhledávání“:http://www.flickr.com/search/advanced/, zaškrtnu, že chci vyhledávat jen ve fotkách, která povolují komerční využití, a hle: mám ho tu.

[* http://onlinezurnalistika.pribehy.cz/wp-content/uploads/2008/10/lemur.jpg .(Lemur) *]

(autor „Chris Gin, flickr.com“:http://www.flickr.com/photos/chris_gin/2274556411/; „CC licence“:http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en_GB)

==Jak mohou používat CC média==

Creative Commons je nejzajímavější pro umělce, nicméně užitečná je i pro online žurnalistiku. Ta díky němu může

– **získavat fotografie**. Viz zmíněné vyhledávání ve Flickru. Fotkami z Flickru jsem například kdysi doplnil bloggerský speciál v Respektu.
– **získávat texty**. Např. viz „rozšířené vyhledávání Googlu“:http://www.google.com/advanced_search.
– **získávat videa a audia** do znělek podcastů, vlogů atd. Třeba přes „vyhledávání přímo od CC“:http://search.creativecommons.org/. (doplněno; v komentářích trknul Martin Kopta)
– **šířit své vlastní texty**. Licenci Creative Commons používají i některá média, například síť „Gatehouse Media“:http://www.gatehousemedia.com/.

==Jak CCáte?==
Na konferenci „Web 2.0 Expo Europe 2008″:http://europe.web2expo.com/ bude debata na téma *“How Do You CC? Creative Commons Case Studies for the Social Web“:http://webexberlin2008.crowdvine.com/talks/show/2106″*. Na něm se budou probírat úspěšné užití CC licence a radit, jak na to. Debaty se zúčastní **Markus Beckedahl** z „netzpolitik.org“:http://netzpolitik.org/, který pracuje jako „Public Project Lead“ CC Germany, **John Hendrik Weitzmann** z německého ministerstva spravedlnosti a též „Legal Project Lead“ CC Germany, a **Michelle Thorneová** z Creative Commons International. Nezapomeňte, že na „Web 2.0 Expo Europe 2008“:http://europe.web2expo.com/ můžete získat „minimálně 35% slevu“:http://online.zurnalistika.cz/98/ziskejte-slevu-na-web-20-expo-europe/.

Update: jedna debata i v ČR: „Creative Commons konference a anti-copyright hysteria.sk“:http://dl.avu.cz/?p=221. 4.11.2008 úterý, BIO|OKO Františka Křížka 15 Praha 7, čas 17:00-22:00, vstup volný

Komentáře: 6

 1. Česká verze je překlad a úprava anglické a to se překládá do angličtiny pro ověření? No potěš koště.

 2. :-) Česká verze je úprava do českého právního prostředí, a to se pak okomentované pošle do CCi, ta se pak v tom za pomoci e-mailů a telefonátů šťourá.

 3. Ale, Adame, ;-) žurnalistika přeci nemusí být jen psaná.

  V části „Jak mohou používat CC média“ bys klidně tvůrcům podcastů mohl nabídnout hudbu a zvuky (třeba pro znělky a podkresy), a autorům vodcastů možná i nějaké video…

 4. Dobrej nápad, na to jsem si teďkonc nevzpomněl. Přidal jsem to do textu a budu průběžně doplňovat. :) Nebo doplňujte tu v komentářích a já to vyzvednu do textu.

 5. Mam otazku k „Jak použít CC“. Je nutne uvadzat linku na CC licenciu?

 6. Pravidla jsou vždy popsána u konkrétní licence. V tomto případě – chápu-li to dobře – to vysloveně nutné není, ale pokud neodkážete, je nutné vysvětlit, pod jakou licencí bylo dílo vydáno („you must make clear to others the licence terms of this work.“) – a v tom případě je link nejpohodlnější. :) CC je v tom trochu nejednoznačná – viz články
  http://wiki.creativecommons.org/FAQ#How_do_I_properly_attribute_a_Creative_Commons_licensed_work.3F
  http://mollykleinman.com/2008/08/15/cc-howto-1-how-to-attribute-a-creative-commons-licensed-work/

Komentáře nejsou povoleny.