Český rozhlas spouští blogy

Čtenářských blogů je v českých médiích poměrně hodně, paradoxně chybějí blogy redakční. Mezi pár výjimek se nyní přiřadil i **Český rozhlas**. Na adrese **“blogy.rozhlas.cz“:http://blogy.rozhlas.cz/** naleznete rozcestník redakčních zápisníků a nově vznikají i „blogy“:http://gorili-blogy.rozhlas.cz k rozhlasové reality show Odhalení.

Prvními bloggery jsou redaktoři ČRo „Leonardo“:http://www.rozhlas.cz/leonardo/portal/ a Jiří Malina z ČRo Online. Rozhlas zatím své blogy nijak zvlášť netlačí (Jiří Malina: *“Máme ve zvyku chvíli nechat nový projekt v beta verzi“*), naplno se rozjedou v nejbližších týdnech a k Leonardu by měly přibýt i další stanice. Už teď vznikl „chlívek“ pro blogy Radiožurnálu.

Kromě redakčních blogů Rozhlas spouští i sesterský projekt **“gorili-blogy.rozhlas.cz“:http://gorili-blogy.rozhlas.cz/**, který je určen fanouškům multimediálního projektu **Odhalení**. Do těchto blogů budou moci „podle prvního zápisku“:http://gorili-blogy.rozhlas.cz/node/562 přispívat i čtenáři/posluchači: *“Můžete se stát redaktory… pardon… blogery, kteří se mohou o své myšlenky, postřehy nebo fotografie podělit s ostatními a samozřejmě o všem můžete pod svým příspěvkem s ostatními živě diskutovat.“*

ČRo zvažuje, zdali umožnit čtenářské blogy i na blogy.rozhlas.cz. *“Zatím nemáme připravený konečný model. Ale nikdy
nepůjde o konkurenci portálům zaměřených na ‚blog hosting‘,“* odpověděl mi Jiří Malina.

Některé části webu ČRo čeká v brzké době „upgrade“. *“Chtěli bychom se zaměřit na některé zásadní projekty Českého
rozhlasu jako je např. Rádio na přání, podcasting atd. a připravit jejich ‚dvojkové‘ řady, které by měly přinést nové
funkcionality, lepší navigaci a snad i větší rozšíření obsahu (netýká se podcastingu),“* slibuje Jiří Malina.

Nové blogy ČRo používají open-source redakční systém „Drupal“:http://www.drupal.cz/. Mezi zápisky na nových blozích nalezneme i dva zajímavé texty vážící se k „našim“ tématům:
* „Internetové přímé přenosy (díl. 1… rekordy)“:http://blogy.rozhlas.cz/node/103 Jiří Malina upozorňuje na limity online přenosů (*“současná bezproblémová kapacita poskytovatelů je okolo 20.000 současně připojených uživatelů. Multicastové řešení technicky existuje, reálné nasazení je zatím v nedohlednu“*) a nabízí pár statistik ohledně audio přenosů (*“druhé kolo prezidentské volby poslouchalo v jednu chvíli něco přes 4500 najednou připojených posluchačů stanicí Český rozhlas 1 – Radiožurnál a Český rozhlas Rádio Česko.“*)
* „Udělátka a míchanice“:http://blogy.rozhlas.cz/node/91 Jirka Suchomel nabízí pár gadgetů/widgetů ČRo pro vaše stránky.

Komentáře: 2

  1. Honza Makovička:A zvládnete bez peněz daňových poplatníků i vysílat kvalitu?

Komentáře nejsou povoleny.