Americké volby jsou opět internetovou laboratoří

Americká politika bývá pravidelně akcelerátorem trendů v online žurnalistice a internetu. Paul Bradshaw na svém blogu „napsal“:http://onlinejournalismblog.com/2008/02/06/feb-5-2008-the-day-super-tuesday-became-the-mashup-election/: *“Pokud byly volby v roce 2004 ve znamení blogů a volby 2006 ve znamení YouTube, pak volby 2008 jsou volby mash-upové.“*

A jaké zajímavé projekty jsme mohli především při „superúterý“:http://cs.wikipedia.org/wiki/Super%C3%BAter%C3%BD vidět?

– **Google Maps / Twitter / Twittervision mashup**. Na gůglí mapě jste mohli v reálném čase sledovat nové mikrokomentáře o superúterý. Mapa se vždy automaticky přesune na místo, odkud komentář pochází. Vše doplněno aktuálním stavem voleb a odkazy na zpravodajské články via Google News. Velmi zábavná věc. „Více“:http://googleblog.blogspot.com/2008/02/be-part-of-super-tuesday-action.html na GoogleBlogu. Odkaz stále „funguje“:http://maps.google.com/decision2008, ale nyní se tam samozřejmě nic moc neděje.
– NY Times nabídly speciál „Voices From the Polls“:http://www.nytimes.com/interactive/2008/02/05/us/politics/20080205_SUPER_TUESDAY_FEATURE.html, mapU s odkazy na 124 rozhovorů s voliči.
– NY Times ještě přišli s akcí „Vyfoťte svou volební místnost“:http://pollingplaces.nytimes.com/content.cfm/home. Všechny fotky jsou vydány pod licencí Creative Commons.
– MTV se pochlapila (taky na to získala $700.000 grant) a přišla se speciálem „Choose or Lose“:http://think.mtv.com/Issues/politics/. Na web přispívá 51 občanských novinářů, kteří zde publikují zápisky, audia a videa. Smyslem projektu je vyvolat mezi mládeží zájem o volby. Celý projekt je součástí sociální sítě „ThinkMTV“:http://think.mtv.com/, postavené na stále častěji zmiňovaném frameworku Flux.
– NBC nabízí „dva widgety“:http://www.msnbc.msn.com/id/22924930/. Jeden porovnává názory kandidátů s vašimi, druhý nabízí aktuální výsledky.
– ABC „spolupracuje“:http://www.facebook.com/politics/ s Facebookem. Uživatelé Facebooku zde hlasují v anketách, reportéří ABC mají na Facebooku své profily. ABC uspořádala i speciální ABC-Facebook televizní debatu, jistě inspirována úspěchem CNN/YouTube debaty.

Máte-li nějaký svůj oblíbený volební kousek, napište mi o něm „do komentářů“:http://online.zurnalistika.cz/37/americke-volby-jsou-opet-internetovou-laboratori/#respond.

Další odkazy:
– „Super Tuesday: A Voter’s Guide To Election Coverage on the Web“:http://blog.wired.com/27bstroke6/2008/02/super-tuesday-a.html. Wired.com
– „Super Tuesday coverage delivers readers, and lessons, to top news websites“:http://www.ojr.org/ojr/stories/080207niles/. OJR.org