Amazon Kindle: proklamovaný úspěch

Podle šéfa **Amazonu** **Jeffa Bezose** prodej e-booku **Kindle** „překonává očekávání“:http://www.seekingalpha.com/article/62375-amazon-com-q4-2007-earnings-call-transcript?page=6. Hlavním problémem je nedostatek zařízení. Jeden průzkum „odhaduje“:http://thekindle.wordpress.com/2008/01/21/kindle-average-arrival-times/, že trvá v průměru kolem 40 dní, než Kindle dorazí k zákazníkovi.

Bezos ovšem neprozradil, kolik kusů Kindle se prodalo, takže o reálném zájmu lze jen spekulovat. Fakt, že Kindle je neustále vyprodán a lze ho koupi pouze přes rezervaci, sám o sobě nic nevypovídá. Přesto „věřím“:http://glosy.respekt.cz/Kniha-20-je-na-ceste.html, že Kindle znamená reálný nástup ebooků do světa a že můžeme očekávat jejich (ať už Kindle, Sony Reader, Iliad či jiného koně) masové rozšíření do světa a letos i první průniky do Česka.

Kindle je samozřejmě důležitou alternativou pro **vydavatele novin**, byť zde je ještě řada mušek. thekindle.wordpress.com „si všímá“:http://thekindle.wordpress.com/2008/01/24/kindle-financials-economics-does-this-make-sense/, že zatímco předplatné NY Times je zde výhodné, WSJ je naopak výrazně dražší. Momentálně Kindle anoncuje prodej novin NY Times, Wall Street Journal, Washington Post; TIME, Atlantic Monthly, Forbes; z evropských Le Monde, Frankfurter Allgemeine, The Irish Times. Vydavatelé dostávají **kolem 35%** z prodeje či předplatného. Podpora českých médií je dle v zásadě možná, ale k vydání se nyní dostanou pouze čtenáři v USA…

Zajímavost 1.: „polovina recenzentů“:http://www.kindlereport.com/real-owner-ratings Kindle na Amazonu sice vesele recenzuje, ale přístroj nevlastní. Obvykle bývají kritičtější než vlastníci.

Zajímavost 2.: Kindle si nyní docela „pochvaloval“:http://www.ew.com/ew/article/0,,20172616_2,00.html spisovatel **Stephen King**. Na Kindle se mu líbí, že na něj umíte při čtení zapomenout. Příběh vás pohltí stejně dobře jako u knížky.

Zajímavost 3.: Amazon.com nyní „koupil“:http://www.paidcontent.org/entry/419-amazon-buying-audible-for-300-million/ audible.com, takže bude mít velm bohatou nabídku audioknih pro Kindle.