Aktivisté zhatili smlouvu videobloggera s Verizonem

Videoblogger „Loren Feldman“:http://www.1938media.com/ se z dohody o distribuci svých videí firmou Verizon netěšil dlouho. Skupině aktivistů se znelíbil kvůli loňskému videu, které považují za rasistické. Na chystaný bojkot ani nedošlo. Verizon se raději s Feldmanem rychle „rozloučil“:http://www.techcrunch.com/2008/07/07/1938-media-loses-verizon-deal-over-racism-charges/. Podle některých udělal dobře, podle jiných je to jen typický případ politické hyperkorektnosti, upjatosti a cenzury.

==Kdo je Loren Feldman==

Loren Feldman je kontroverzní komik. Publikuje videa, která si dělají legraci ze světa internetu, social media a webu 2.0. Část lidí ho zbožňuje, část lidí ho moc nechápe. Já jsem stále častěji na té straně nechápajících. Podle mě se většina jeho vtipů točí kolem toho, že o někom řekne, že je idiot. Nicméně to je otázka vkusu. Feldman má bezpochyby úspěch a řadu fanoušků.

…a také několik „kontroverzí“:http://valleywag.com/tech/loren-feldman/technigga-and-the-don-imus-of-silicon-valley-287091.php. Pozurážel například známého investora Guye Kawasakiho a natočil provokativní videoklip *Where are all the Black Tech Bloggers?* Ten ho tehdy stál smlouvu s tehdejším distributorem PodTech.net, spolupráci s Huffington Post a byl hlavním předmětem sporu i nyní.

==O čem je problematické video==

Ve videu *Where are all the Black Tech Bloggers?* si Feldman stýská, že je málo IT bloggerů-černochů a zasní se, jak by takový blogger mohl vypadat. Video o fiktivním blogu TechNigga.com postavil na klasických klišé o *gangsta*: je ověnčený zlatem, používá stereotypní představu o slangu atd. Ve videu recenzuje fiktivní službu ho-trackr, s níž můžete na mapě sledovat pohyb, cenu a hodnocení místních prostitutek.==Proč dostal padáka==

Najee Ali z Project Islamic Hope a další aktivisté „považují“:http://www.hiphopdx.com/index/news/id.7258/title.verizon-in-hot-water-over-technigga-partnership Feldmanovo video za vysloveně rasistické a požadovali od Verizonu, aby přestali Feldmana distribuovat. Důležitá okolnost je, že ono TechNigga video je staršího data a Verizon jej nikdy nijak nešířil. Jde tedy přímo o osobu Feldmana. Komik podle nich dlouhodobě podporuje rasismus a šíří stereotypní představy. Šéf Verizonu musí podle Aliho ukázat, že je proti rasismu a fanatismu.

Verizon se pravděpodobně zalekl negativní publicity a případných protestů a s Feldmanem se rychle rozloučil. Podle některých sebral rozum do hrsti („shegeeks“:http://shegeeks.net/i-requested-that-verizon-drop-their-deal-with-1938media/), podle jiných je to rozhodnutí špatné a představitelem fanatismu je tu především Najee Ali („tomtechsblog“:http://www.tomstechblog.com/post/The-Iron-Fist-of-Political-Correctness.aspx či „Mathew Ingram“:http://www.mathewingram.com/work/2008/07/07/protests-over-verizon-deal-with-1938media/).

Mě osobně pobavila samotná idea ho-trackr, jinak mi celé video připadá trapné, laciné a stejně ubohé jako třeba „hloupá reklama i-legalne.cz“:http://twitter.com/jilm/statuses/828973585. Jestli bych kvůli starému videu požadoval jeho konec v servisu Verizonu? Ne.

*Reportáž KNBC*:

Komentáře: 2

Komentáře nejsou povoleny.