15 drobků o online médiích v roce 2014

PewResearchCenter vydal svůj pravidelný report State of the News Media 2014. A je to jako vždycky hodně obsáhlé čtení. Pokud vás nějaká pasáž o stavu amerických médií zaujala, dejte vědět, protože – pssst – já jsem to ještě detailně nečetl. Ale to mi samozřejmě nebrání v tom, abych nemrknul na pasáže, které se týkají onlinu, a nevytvořil krátký výcuc.

1. Ze všech peněz, které do zpravodajských médiích přitekly, jich 69 % obstarala inzerce. Publikum dodalo skrze prodej / předplatné až 24 %.

2. Příjmy z předplatného rostou, roste i jejich podíl v rámci všech zisků. Ale počet předplatitelů stagnuje. Prostě jen vyždímeme víc peněz ze stejného či menšího počtu lidí.

3. Občas se mluví o tom, že média sice nebudou natolik soběstačná, aby podporovala investigativu, ale že tuto roli umožní příspěvky od nadací. Momentálně se nadace podílejí na příjmech částkou 150 milionů dolarů ročně. Investoři nasypali do médií 300 milionů dolarů. Dohromady tato částka znamená asi procento ze všech příjmů médií v roce 2013, ale prý hned 34.8 % u čistě webových projektů.

4. Zatímco deníky a jejich weby či aplikace mají 27 % příjmů od čtenářů, čistě webové projekty získávají od čtenářů jen 0,5 % příjmů. Tahle škatulka “For-Profit Digital Native” je ale krapet vachrlatá, protože řada čistě webových projektů chystá expandovat do jiných médií nebo už se tak stalo (třeba Politico se svým magazínem atd). À propos: PewResearchCenter má v tabulkách často chyby (občas nesedí součty, sem tam uteče desetinná čárka) a bohužel bych to bral s rezervou.

5. Eventy jsou pro některá média hodně důležitým zdrojem příjmů: Atlantic Media má 20 % příjmů z akcí, kterých stihne 200 do roka. Nenápadný Chattanooga Times Free Press má z výstav, konferencí, seminářů 14 % příjmů a ostatně dělá pro další média eventy o tom, jak se dělají eventy…

6. Huffington Post se loni dostal s příjmy na devítimístnou cifru: 100.000.000 dolarů.

Příjmy US digi médií z inzerce

7. Online inzerce u médií vyrostla o 16 procent. Příjmy z reklamy u online videa se zvýšily o 44 procent, nativní reklama poskočila o 50 procent a tvoří tak 5.6 % inzertních příjmů. Buzzfeed a Quartz na ní svůj byznys v podstatě staví.

8. Online inzerce sílí především na mobilech. Zisky na desktopu stagnují (růst z 32.4 na 33 milionů dolarů), u mobilů vyrostly dost dramaticky z 4.4 milionů na 9.6 milionů.

9. Ad video: 36 % lidí tvrdí, že sledují zpravodajské online video. (U skupin 18 – 29 let i 30 – 49 je to téměř polovina, u majitelů chytrých telefonů dokonce 53 %. Nejvíc koukají bohatí a vzdělaní – úplná rajská hudba pro inzertní oddělení.) Oproti roku 2007 je to nárůst o 10 procentních bodů, což zas není úplná bomba.

10. Nejúspěšnější online redakce dál bobtnají. Buzzfeed se loni rozšířil o 170 lidí, Gawker téměř zdvojnásobil počet novinářů na 132 atd. Vice magazín má 1100 zaměstnanců (nejen novinářů), Huffington Post 575 novinářů atd. Třicet největších čistě online médií zaměstnává tři tisíce novinářů, zbytek další dvě tisícovky. Ne že by to znamenalo, že jsou v tak velkém plusu a že by spolehlivě přišli na to, jak vydělávat. “V tom je ta ironie,” glosuje to anonymní alkoholik analytik.

11. A šahají po velkých jménech z tradičních médií. David Pogue, Jim Roberts a řada dalších loni přešla do digi-pouze médií.

12. Malých a neziskových je hafo. Ze zkoumaných médií má více než polovina čistě online projektů 3 zaměstnance a méně a skoro polovina projektů jsou neziskovky.

13. Sedm procent americké dospělé populace přispělo svým obsahem na web zpravodajského serveru (video, fotka, článek, názor, cokoli).

14. Celkem 64 % Američanů používá Facebook a skoro polovina z nich (30 % z celku) tvrdí, že zde občas i čte zpravodajství. Twitter používá 16 %, 8 % z celku zde sleduje zprávy, u Google Plus je poměr nepříznivější: 14 % vs 4 %.

15. Ti, kteří na Facebooku sledují zpravodajství: 34 % z nich lajkuje nějaké médium či sleduje novináře. Polovina lidí, kteří používají Facebook a sledují zprávy, sdílela nějaké zpravodajství (text, video, obrázek).

Tak. A teď lovte vy.